Aktualności

AGROREWOLUCJE: Jesienne zabiegi herbicydowe w rzepaku

Ruszył drugi sezon AGROREWOLUCJI – programu, który odmienia życie polskich rolników, pozwalając im na poprawę produktywności w gospodarstwie, a co za tym idzie – umożliwia zwiększenie ich zysków. Program prowadzony jest przez trzech czołowych agro-youtuberów: Grzegorza Bardowskiego, Kulę oraz Rolnika Nieprofesjonalnego, którzy we współpracy z ekspertami CIECH Sarzyna, Grupy Azoty oraz Intermag pomagają 3 wybranym w castingu rolnikom zrewolucjonizowanizować ich agrobiznesy.

Kogo zobaczymy w drugim sezonie AGROREWOLUCJI?

Pierwszym z finałowej trójki jest Andrzej Misz. Kilka lat temu gospodarstwo przepisali mu rodzice. Od tamtej pory zarządza nim sam – niestety zdarza się, że musi do niego dokładać z dodatkowej pracy. Problemem Andrzeja są słabe plony, brak zmianowości upraw oraz niedostateczne analizy gleby. Do udziału w programie skłoniła go chęć poprawy sytuacji – Andrzej marzy, aby jego gospodarstwo było bardziej nowoczesne, wydajne i przewidywalne, z większym parkiem maszynowym.

Kolejny uczestnik to Rafał Dzikowski – Farmer Dzik. W programie szuka profesjonalnego doradztwa, szczególnie w stosowaniu nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Kilka lat temu rodzice przekazali mu 16 ha ziemi, teraz Rafał zarządza 28 ha z dzierżawą. Jego marzeniem jest rozwój i powiększenie gospodarstwa. Obecnie uprawia buraki cukrowe, kukurydzę na ziarno, pszenicę ozimą, jęczmień jary i łubin wąskolistny. W gospodarstwie Rafała przeważają gleby zasadowe (pH 7-8), które dotychczas nie były odpowiednio nawożone, co skutkowało niedoborem mikroskładników, szczególnie fosforu i potasu.

Ostatnim z bohaterów tej edycji programu jest Michał Majewski, który rolnikiem został dzięki swojemu tacie. W jego agrobiznesie brakowało wcześniej odpowiedniej strategii dla upraw, problem stanowiło także lekko kwasowe pH gleby (poniżej 5) oraz niewystarczająca częstotliwość wapnowania. Celem Michała jest zwiększenie plonu, powiększenie gospodarstwa do minimum 100 ha, a także jego pełne zmechanizowanie i zautomatyzowanie w ciągu najbliższych 10 lat.

Trwają intensywne prace polowe u uczestników programu

Czwarty odcinek to początek prac u finalistów – skupimy się w nim na gospodarstwie Michała. Wraz z Kulą weźmie na warsztat rzepak – roślinę wymagającą, wrażliwą na niesprzyjające warunki glebowe i pogodowe, ale której dobrze poprowadzona uprawa może być bardzo opłacalna. Rolnik Nieprofesjonalny zajrzy do Rafała Dzikowskiego i uzgodni z nim plan działania, a Grzegorz Bardowski przedstawi kilka propozycji rozwiązań dla gospodarstwa Andrzeja Misza. Na widzów czekają duża dawka eksperckiej wiedzy, fachowe porady i wskazówki. Będą też świadkami osobistych przeżyć finalistów i wielkich zmian w ich życiu prywatnym, jak np. ślub Andrzeja.

Rewolucja na polu rzepaku

Rzepak ozimy to roślina bardzo wymagająca, jednak jeżeli prawidłowo o nią zadbamy potrafi odwdzięczyć się plonem. Jak w takim razie powinniśmy z nią pracować i na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze – gleba. Ta, na której chcemy siać rzepak, powinna być niemalże idealna. Najlepsza będzie o strukturze gruzełkowatej. Po drugie – sianie w odpowiednich warunkach. Rzepak siejemy na głębokości 1 lub 2 cm, najlepiej na glebę wilgotną – albo przed deszczem, albo tuż po nim. Lepszym rozwiązaniem jest wybór tej drugiej opcji, ponieważ zbyt intensywny deszcz może zbić ziemię, przez co utworzy się na jej powierzchni skorupka i rzepak nie będzie mógł się spod niej wydostać.

Po trzecie – odpowiednie nawożenie. Istotny dla tej uprawy jest potas, który rzepak pobiera „luksusowo”, czyli w takiej ilości, w jakiej go dostanie. Dlatego należy pamiętać, aby nie przedobrzyć – najlepiej podzielić dawkę na dwa zabiegi, jesienny i wiosenny. Ważny jest także fosfor – pierwiastek ten odpowiada za system korzeniowy i energię wzrostu rośliny,  dlatego nawóz najlepiej jest mieszać z glebą, aby roślina „szukała go” i dzięki temu rozwijała korzenie. Ostatnim, lecz nie mniej istotnym pierwiastkiem jest azot – główny budulec ścian komórkowych roślin, dlatego koniecznie musimy o nim pamiętać.

Po czwarte – obserwacja. Pole, na którym posiany jest rzepak musi być stale sprawdzane. Należy kontrolować rozwój chwastów i w odpowiednich momentach wykonywać zabiegi, które będą je zwalczać. Warto także pamiętać, że każde pole jest inne, dlatego przed siewem, należy dokładnie zbadać glebę i przygotować odpowiednią strategię.

Strategia ochrony przed chwastami i chorobami na polu rzepaku

Na gospodarstwie Michała Majewskiego eksperci CIECH Sarzyna zaplanowali intensywny program ochronny przed chwastami, chorobami i insektami. Na pierwszy zabieg herbicydowy zastosowano powschodowo na chwasty dwuliścienne mieszaninę zbiornikową substancji metazachlor i chlomazon – zabieg ten można wykonać do 3 dni po siewie. Rzepak u Michała został wysiany na polu, na którym wcześniej uprawiany był jęczmień. Z tego względu konieczna jest zdecydowana i skuteczna ochrona przed samosiewami zbóż. Wczesne pozbycie się konkurencji ogranicza rywalizację rzepaku o światło. Przy spóźnionym zabiegu roślina nadmiernie wyciąga szyjkę korzeniową, co ma szczególnie negatywnie wpływa na właściwe przygotowanie do zimy. Do zwalczania samosiewów zbóż wybrano herbicydy Akapit® 125 EC i Labrador® Extra 50 EC zwalczające chwasty jednoliścienne w różnych uprawach. Preparaty można stosować w szerokim zakresie dawek od 1 do 3 litrów. W rzepaku do zwalczania samosiewów zbóż zalecane są dawki: 1,2 l/ha w przypadku Labrador® Extra 50 EC oraz 1 l/ha Akapit® 125 EC. Preparaty sprawdzają się doskonale zarówno w siewach konwencjonalnych, jak również w siewie pasowym i uprawie uproszczonej. W ostatnich technologiach świetnie sprawdza się stosowanie dawki dzielonej i właśnie taka została zastosowana u Michała Majewskiego. Polega to na dwukrotnym zastosowaniu 60% dawki zalecanej w odstępach 10–14 dni. Sekwencja zabiegów zakłada wczesną interwencję herbicydową. Pierwsza dawka zwalcza wczesne wschody samosiewów zbóż w fazie do trzech liści. Druga niszczy chwasty, które wzeszły później. Taka taktyka pozwala obniżyć koszty zabiegu i precyzyjnie pozbyć się konkurencji chwastów.

Kolejne zabiegi planowane na plantacji rzepaku to ochrona przed insektami preparatem opartym na substancji deltametryna oraz bardzo ważny zabieg fungicydowy mający podwójne właściwości – ochrona przed chorobami i regulacja pokroju rośliny, który zostanie wykonany preparatem Tarcza Łan® Extra 250 EW. Więcej o tych zabiegach już niebawem w kolejnym odcinku AGROREWOLUCJI. Pełny program dla ochrony rzepaku przed chwastami i chorobami od CIECH Sarzyna dostępny jest tutaj.

To dopiero początek nowego sezonu AGROREWOLUCJI, który będzie trwać aż do żniw 2021. Śledząc pracę w gospodarstwach trzech bohaterów od żniw do żniw, będziemy mogli dobrze poznać ich problemy, wyzwania i pierwsze sukcesy. Wszystkie odcinki AGROREWOLUCJI dostępne są na kanale programu na YouTube oraz na stronie  www.agrorewolucje.pl

Serdecznie zapraszamy do oglądania i śledzenia kanałów social media

You Tube https://www.youtube.com/channel/UCNufLGTZcaJ39vaOAvj53Cw

Facebook https://www.facebook.com/Agrorewolucje/

Instagram https://www.instagram.com/agrorewolucje/

wstecz