Aktualności

Podsumowanie AGROREWOLUCJI – efekty zabiegów w uprawie rzepaku, pszenicy i kukurydzy

Za nami pierwsza edycja programu AGROREWOLUCJE, w którym eksperci z CIECH Sarzyna, Grupy Azoty i INTERMAG, czołowych polskich dostawców nowoczesnych technologii dla rolnictwa, pomagali trzem gospodarstwom rolniczym poprawić ich produktywność i zysk. W sierpniowych odcinkach Anna i Grzegorz Bardowscy, znani z programu „Rolnik Szuka Żony”, sprawdzili jak wypadły żniwa u Piotra i Pawła Mełgiesiów oraz Dawida i Martyny Szwajców. Ich bardzo dobre wyniki potwierdziły, że gospodarstwa przeszły AGROREWOLUCJE z dużym sukcesem, co pozwoli im na szybszy rozwój w przyszłości. Z kolei w ostatnim, jesiennym odcinku programu podsumowano wyniki zbiorów kukurydzy na polu Jarosława Jankowskiego.

Program AGROREWOLUCJE od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Do udziału w nim zgłosiło się kilkadziesiąt gospodarstw, z których internauci i eksperci wspólnie wybrali finałową trójkę – braci Mełgiesiów, rodzinę Szwajców oraz Jankowskich. Widzowie mieli okazję poznać codzienne życie rolników i ich rodzin oraz przyjrzeć się problemom z jakimi zmagali się w swoich uprawach. Celem programu była poprawa produktywności i zysków gospodarstw, poprzez wsparcie ich właścicieli w kompleksowym zaplanowaniu technologii uprawy oraz pomocy w prowadzeniu plantacji. Zapleczem eksperckim programu były trzy polskie firmy: CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, Grupa Azoty, drugi największy producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych w Unii Europejskiej, oraz INTERMAG, jeden z największych producentów nawozów dolistnych i biostymulatorów w Europie.

W 2018 roku, przed programem AGROREWOLUCJE, Dawid i Martyna Szwajcowie mieli wyjątkowo nieudane plony. Zebrali średnio ok. 1,5 t/ha rzepaku, co jest dużo gorszym wynikiem niż średnia krajowa. Sytuacja wyjściowa była dość trudna z powodu stanu gleby, w której był niedobór składników pokarmowych z uwagi na brak odpowiedniego nawożenia w poprzednich latach oraz niestosowania prawidłowego płodozmianu w gospodarstwie. W efekcie pojawiła się choroba - kiła kapustnych. W pierwszej kolejności eksperci zbadali glebę i dobrali odpowiednie nawożenie przedsiewne, aby uzupełnić braki. Następnie wybrali odpowiednią odmianę rzepaku do wysiewu, tolerancyjną na kiłę kapustnych. Choć wydawało się, że wysokie mrozy źle wpłyną na uprawę, to dzięki ochronie fungicydowej produktem Tarcza® Łan Extra 250 EW oraz nawozom mikroelementowym plantacja bardzo dobrze przetrwała zimę.

Największym wyzwaniem w okresie wegetacyjnym była susza – niskie opady deszczu na początku wiosny oraz susza w czerwcu i lipcu. Jednak dzięki odpowiednio dobranym nawozom, biostymulatorom i środkom ochrony roślin, plantacja była mniej wrażliwa na warunki pogodowe. Pomimo tego, że sezon 2018/2019 był bardzo trudny, a warunki agrometeorologiczne nie sprzyjały roślinom, plon gospodarstwa wzrósł ponad dwukrotnie – Dawid i Martyna zebrali średnio 3,8 t/ha rzepaku!

Z kolei u braci Mełgiesiów największym wyzwaniem w uprawie pszenicy było uregulowanie odczynu gleby. Doprowadzenie do wzrostu pH gleby było podstawą i absolutnym priorytetem. Po zastosowaniu wapna nawozowego, eksperci zadbali o zbilansowanie nawożenia. W celu uzupełnienia składników pokarmowych w glebie zastosowano nawozy azotowe i PK. Terminowo wykonano również zabiegi herbicydowe, fungicydowe czy regulujące pokrój łanu.

Na lubelszczyźnie, podobnie jak u Dawida i Martyny, panowała susza, przez co sezon był bardzo trudny. Jednak, jak pokazuje uzyskany plon, odpowiednio przemyślana strategia prowadzenia łanu pozwala osiągnąć dobry plon, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dzięki pomocy ekspertów i odpowiednio dobranym środkom do produkcji rolnej, braciom udało się zwiększyć uzyskany plon z 5,1 t/ha w 2018 r. na 7,5 t/ha!

Ostatnie gospodarstwo w programie testowało rozwiązania dedykowane dla kukurydzy. W pierwszej kolejności dokonano badania gleby i ze względu na jej duże zróżnicowanie zdecydowano o wyrównaniu PH. Do ochrony herbicydowej zastosowano kompozycję trzech produktów CIECH Sarzyna – Tezosar® 500 SC, Juzan 100 SC i Nikosar® 060 OD, czyli połączenie trzech substancji aktywnych – terbotyluazyny, mezotrionu i nikosulfuronu, dzięki którym zwalczono zarówno chwasty jedno- jak i dwuliścienne. Produkt Tezosar® 500 SC zabezpieczył plantację na kolejne 8 tygodni – przypadające na kluczowy okres wzrostu kukurydzy, dzięki czemu uprawa nie musiała konkurować z chwastami o i tak trudno dostępną wodę i składniki pokarmowe.

Niestety, ze względu na suszę jaka dotknęła region w czerwcu i lipcu (okresach kluczowych dla uprawy kukurydzy), nie udało się uzyskać satysfakcjonujących plonów. Uzyskany plon to 3,5 tony/ha, a uznana szkoda suszowa w gospodarstwie Jankowskich wynosiła aż 40%. Mimo, że uzyskany plon plasuje się poniżej średniej, zastosowana technologia będzie procentować w kolejnych latach – ziemia została zasilona w odpowiednie składniki pokarmowe, co daje dobrą podstawę dla kolejnych upraw.

Czternastoodcinkowy program obejmował pełen rok, od żniw 2018 do żniw 2019. Dzięki temu widzowie mieli okazję zobaczyć pracę rolników i ekspertów na przestrzeni całego sezonu oraz przekonać się, jak dzięki odpowiednim zabiegom agrotechnicznym produktywność gospodarstw może wzrosnąć, a uprawy uodpornić się na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wszystkie odcinki programu AGROREWOLUCJE można obejrzeć na portalu YouTube oraz na stronie www.agrorewolucje.pl.

wstecz