Aktualności

Proplan wprowadza Halvetic na hiszpański rynek środków ochrony roślin

Hiszpania jest dwunastym krajem europejkim w którym będzie dostępny Halvetic – innowacyjny środek ochrony roślin, charakteryzujący się opatentowaną technologią umożliwiającą zmniejszenie ilości substancji aktywnej przy zachowaniu wysokiej skuteczności. Za dystrybucję Halveticu będzie odpowiadała spółka Proplan, należąca do Grupy CIECH i działająca w ramach biznesu Agro.

Halvetic to herbicyd na bazie glifosatu, oparty o innowacyjną i opatentowaną technologię BGT („Better Glyphosate Technology”), który pozwala na utrzymanie dotychczasowej wysokiej skuteczności substancji aktywnej przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę w porównaniu do istniejących standardów. To więcej niż największa innowacja wśród herbicydów nieselektywnych na świecie i przełom na światowym rynku formulacji glifosatu. Halvetic stanowi także odpowiedź Grupy CIECH na wyzwania związane z transformacją rolnictwa zgodną z założeniami unijnej strategii „Od pola do stołu”, polegającej na ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. do 2030 roku. Europejskie regulacje oznaczają wzrost zapotrzebowania na nowe produkty cechujące się większą efektywnością i skutecznością działania.

- Hiszpania jest dla nas kluczowym rynkiem nie tylko ze względu na wielkość, ale także ze względu obecność Proplanu, działającego od blisko 20 lat dystrybutora środków ochrony roślin, który od 2018 roku działa w ramach Grupy CIECH. Proplan działa na południu Europy, w północnej Afryce i Ameryce Południowej, co z pewnością pozwala na skuteczniejszą ekspansję Halveticu w tych w regionach świata. Jednocześnie innowacyjny produkt w portfelu hiszpańskiej spółki pozwoli na dalszy rozwój biznesu Agro i zwiększanie udziału sprzedaży poza Polską docelowo do ok. 50 proc w kolejnych latach – mówi Wojciech Babski, Prezes Zarządu CIECH Sarzyna i szef biznesu AGRO Grupy CIECH.

Wielkość rynku glifosatu szacowana jest na 440 mln dolarów w Europie, ok. 1,1 mld dolarów w Ameryce Północnej, blisko 2 mld dolarów w Ameryce Południowej i ponad 100 mln dolarów w Afryce.

Halvetic wykazał wysoką skuteczność podczas testów polowych przeprowadzonych w Hiszpanii, a hiszpańscy rolnicy zyskują wkrótce odmiany tego środka dla upraw winorośli, oliwek i owoców cytrysowych.

Od 2018 roku przychody Proplanu wzrosły o 52 proc.. Spółka ma w swoim portfelu ok. 200 rejestracji produktów w 45 krajach. Na ofertę Proplanu składają się herbicydy, insektycydy, fungicydy i regulatory wzrostu. Spółka prowadzi swoje działania głównie na Półwyspie Iberyjskim, w basenie Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Grecja) oraz w Północnej Afryce – przede wszystkim w Maroku, Algierii i Egipcie.

Grupa CIECH jest obecna ze swoją ofertą środków ochrony roślin w ok. 50 krajach całego świata. CIECH Sarzyna, oprócz rynku macierzystego (sprzedaż w Polsce stanowi ok. 60 proc. przychodów biznesu Agro), obsługuje także rejon Europy Środkowej oraz Europę Zachodnią, Wyspy Brytyjskie i Skandynawię. Poza Europą tradycyjnie ważne dla spółki rynki to: Australia, Kanada oraz Daleki Wschód, zwłaszcza Tajlandia i Wietnam.

W ramach strategii Grupy na lata 2022-2024 w biznesie Agro planuje się m.in. wprowadzanie kolejnych innowacyjnych produktów i oferowanie nowoczesnych usług dla rolników, opracowanych we współpracy z partnerami zewnętrznymi.

wstecz