Aktualności

STUDIO AGROREWOLUCJI: Jak jesień wpłynęła na oziminy?

Serdecznie zapraszamy na pierwszy odcinek nowego programu – Studio Agrorewolucji, w którym grono ekspertów poruszać będzie kwestie bardzo istotne dla każdego polskiego rolnika. W pierwszym odcinku gośćmi Radosława Wilka będą: zastępca redaktora naczelnego magazynu „Farmer” oraz portalu farmer.pl – Wojciech Konieczny, product manager firmy Intermag – Rafał Kępka, a także Rafał Filip – product manager firmy CIECH Sarzyna. Tematem pierwszego spotkania będzie wpływ warunków pogodowych ubiegłorocznej jesieni na obecny stan plantacji ozimych w Polsce.

W zeszłym roku start wegetacji wiosennej był bardzo trudny – susze i majowe przymrozki spowodowały, że rolnicy mieli powody do obaw. Na szczęście sytuacja uległa zmianie, kiedy w maju i czerwcu spadły obfite deszcze, co miało bardzo korzystny wpływ na sytuację na polach. Jaka jest kondycja ozimin w tym roku? Czy przebieg jesieni znacząco wpłynął na stan plonów w Polsce? Nasi eksperci pochylą się nad obecnym stanem rzepaku oraz pszenicy.

Rzepak – najpierw karmimy, potem chronimy?

Koniec września przyniósł ze sobą wiele dni obfitych deszczy. Spowodowały one wypłukanie z gleby znacznej ilości składników pokarmowych. Głodny rzepak z pewnością wymaga nakarmienia. Nasi eksperci podpowiedzą, jakie składniki są najważniejsze dla rośliny, aby mogła się sprawnie zregenerować. Widzowie dowiedzą się także, co zrobić, aby rzepak rozwinął bujny system korzeniowy. Bardzo ważnym punktem w uprawie tej rośliny jest także jej ochrona. Specjaliści opowiedzą, jakich środków marki CIECH Sarzyna użyć, aby zabezpieczyć rzepak przed ewentualnymi chorobami.

A co z pszenicą?

Okres deszczowy przypadający na koniec września spowodował, że pszenica została posiana później niż zazwyczaj – pod koniec drugiej lub w trzeciej dekadzie października. Niestety późny siew spowodował, że w okresie zimowym pszenica była w fatalnej kondycji. Jak ją ożywić? Jakich środków użyć, aby roślina była odpowiednio odżywiona? Eksperci obecni w studiu podpowiedzą również, jak odpowiednio ochronić i wzmocnić uprawy.

Te i szereg innych wskazówek i rekomendacji znaleźć można w pierwszym odcinku Studia Agrorewolucji, w którym specjaliści z dziedziny rolnictwa z pełnym zaangażowaniem opowiadać będą o sytuacji roślin ozimych w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=1WxAfRo_gfQ 

wstecz