Aktualności

Świętujemy 80-lecie CIECH Sarzyna!

CIECH Sarzyna S.A. obchodzi w tym roku swój 80-ty jubileusz. Spółka, będąca dziś największym polskim producentem środków ochrony roślin, powstała w 1937 roku, jako część Centralnego Okręgu Przemysłowego. Od 2006 roku jest częścią międzynarodowej grupy chemicznej CIECH. Z okazji jubileuszu planujemy uroczyste obchody, w ramach których m.in. zrewitalizujemy tereny zielone w Nowej Sarzynie, zorganizujemy piknik jubileuszowy oraz wystawimy w Rzeszowie prace jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku - Magdaleny Abakanowicz. Z okazji 80-lecia Spółki wystartuje również program wolontariatu pracowniczego CIECH Sarzyna.

CIECH Sarzyna powstała w 1937 roku pod nazwą NIZET. Stworzona w celu produkcji nitrozwiązków, fabryka miała być jednym z wielu zakładów przemysłowych, zbudowanych w południowo-centralnej Polsce w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego („COP”). Na miejsce budowy wybrano obszary leśne położone w okolicach wsi Sarzyna (obecnie w województwie podkarpackim). Ze względu na wybuch II wojny światowej, rozruch technologiczny przedsiębiorstwa nastąpił dopiero w roku 1954.

Niemal od początku swojego istnienia fabryka koncentrowała się na produkcji w ramach dwóch segmentów: tworzyw oraz środków ochrony roślin. W roku 1962 roku w zakładzie uruchomiono produkcję substancji technicznej MCPA i jej form użytkowych, wprowadzono nazwę handlową Chwastox® - pierwszego rodzimego środka ochrony roślin. Z kolei w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych w fabryce uruchomiono eksperymentalną produkcję żywic epoksydowych, poliestrowych i fenolowo-formaldehydowych.

Po dokonanych licznych rozbudowach fabryki, inwestycjach w nowe technologie i badania nad  produktami, zakłady w znacznej mierze stały się motorem rozwoju gospodarki na terenie obecnego powiatu leżajskiego. Wokół zakładów powstało całe miasto - Nowa Sarzyna, która uzyskała prawa miejskie 1 stycznia 1973 roku.

Po roku 2000 roku przedsiębiorstwo ulegało ciągłej modernizacji. Do użytku oddawane były liczne inwestycje w postaci nowych lub zmodernizowanych linii produkcyjnych. Wśród kluczowych inwestycji warto wymienić wielkie projekty z lat 2013-2014, czyli oddanie do użytku nowej linii produkującej dwie substancje aktywne na potrzeby środków ochrony roślin: MCPA i MCPP-P (jednej z dwóch największych tego typu instalacji na świecie), uruchomienie instalacji do aminowania glifosatu oraz rozbudowę instalacji do produkcji nasyconych żywic poliestrowych). W 2016 roku CIECH Sarzyna wprowadziła natomiast na rynek nową linię produktów do pielęgnacji działek i ogrodów – ZIEMOVIT.

Zapraszamy do wspólnego świętowania 80-lecia CIECH Sarzyna podczas pikniku 10 czerwca w Nowej Sarzynie. Na uczestników czeka wiele atrakcji oraz koncert cenionej, polskiej gwiazdy Natalii Nykiel.

wstecz