EN

BODZISZEK DROBNY

Rodzina: bodziszkowate (Geraniaceae)

Nazwy ludowe i potoczne: dziobek, mały bodziszek, tańcówka

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, nie wymaga jarowizacji, czasem dwuletnia. Bardzo pospolity chwast polny gleb próchnicznych i gliniastych, poboczy i zarośli.


MORFOLOGIA


Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) dołem nieowłosiona, u góry omszona, 10 mm, grubości 0,5–1 mm, czerwonawa lub brunatna. Liścienie zielone, o charakterystycznym nerkowatym kształcie, 4–6 mm długości, 7–10 mm szerokości, z nerkowatą nasadą, a na szczycie z drobnym guzkiem w małym wcięciu, wyraźnie widoczny nerw główny liścienia, na długim ogonku (2–3 razy dłuższym niż blaszka).

Rozeta: pierwsze liście właściwe pojawiają się tuż nad liścieniami i tworzą rozetkę. Pierwsze liście o średnicy ok. 1–2 cm okrągłe lub nerkowate, dłoniasto klapowane. Klapy pierwszych liści okrągłe lub odwrotnie jajowate, z zaokrąglonym szczytem. W kolejnych liściach klapy trójzębne. Liście na stosunkowo długich ogonkach (4–5 razy dłuższe od blaszki). Liście z obu stron owłosione.

Łodyga: z krótkim owłosieniem i włoskami gruczołowymi w górnej części, rozgałęziająca się, rozesłana lub podnosząca. Osiąga wysokość do 60 cm (zwykle 20–30 cm).

Liście na łodydze: na długich ogonkach, w zarysie okrągłe lub nerkowate, dłoniasto dzielne, z 5–9 klapami, z obu stron owłosione.

Korzeń: palowy, cienki, z licznymi korzeniami bocznymi na całej długości, osiąga do 30 cm głębokości.

Kwiaty: zebrane w baldach prosty, różowe lub nie-bieskofioletowe, o symetrii promienistej, na dość długich szypułkach, pięciopłatkowe, o średnicy 3–4 mm.

Owoc: rozłupnia z przylegającymi włoskami, z charakterystycznym dziobem.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: brak oficjalnych. Gatunek bardzo powszechny, ale łatwy do zwalczania dzięki szerokiemu spektrum skutecznych herbicydów. Jeśli przerasta łan, może utrudniać zbiór roślin i pogarszać warunki fitosanitarne.

 

 

 

Stosowanie Zwalczanie
Boiska, pola golfowe, trawnikii Chwastox Trio 540 SL
Tereny ruderalne, nieużytki Agrosar 360 SL
Ścierniska   Agrosar 360 SL
Rzepak ozimy Agrosar 360 SL
Pszenica ozima Agrosar 360 SL
Pszenżyto ozime Chwastox Trio 540 SL
Żyto Trio 540 SL
Owies Trio 540 SL
Jęczmień jary Chwastox Trio 540 SL

 

Stosowanie/Zwalczanie