Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Chaber bławatek (CENTAUREA CYANUS)

Botanika stwierdza, że chaber bławatek to roślina jara, jednoroczna. Zimuje bardzo dobrze. Wschody notowane jesienią i wiosną, ale w sprzyjających warunkach rozwija się również w okresie zimowym. Wykazuje dużą konkurencyjność w stosunku do roślin pożądanych. Ma duży apetyt zarówno na wodę, jak też składniki odżywcze zawarte w glebie. Typowo występuje w zbożach, szczególnie ozimych, rzadziej wśród innych roślin. Preferuje gleby lekkie i umiarkowane o średnim stopniu zakwaszenia, ale faktycznie może rozwijać się w ziemi dowolnego typu. Egzemplarze osiągają wysokość do mniej więcej 90 centymetrów. 

Błękitne i fioletowe koszyczki kwiatowe chaber bławatek zyskuje pomiędzy czerwcem a październikiem. Ceniony w ziołolecznictwie i jako składnik kosmetyków naturalnych. Zwalczanie jako chwastu skuteczne dzięki herbicydom. Zaleca się oprysk z użyciem takich substancji aktywnych jak bentazon, tribenuron metylowy czy chlopyralid.

StosowanieZwalczanie
Zboża Faworyt 300 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Burak cukrowy Faworyt 300 SL
Rzepak ozimy