Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Chaber bławatek (CENTAUREA CYANUS)

Botanika stwierdza, że chaber bławatek to roślina jara, jednoroczna. Zimuje bardzo dobrze. Wschody notowane jesienią i wiosną, ale w sprzyjających warunkach rozwija się również w okresie zimowym. Wykazuje dużą konkurencyjność w stosunku do roślin pożądanych. Ma duży apetyt zarówno na wodę, jak też składniki odżywcze zawarte w glebie. Typowo występuje w zbożach, szczególnie ozimych, rzadziej wśród innych roślin. Preferuje gleby lekkie i umiarkowane o średnim stopniu zakwaszenia, ale faktycznie może rozwijać się w ziemi dowolnego typu. Egzemplarze osiągają wysokość do mniej więcej 90 centymetrów. 

Błękitne i fioletowe koszyczki kwiatowe chaber bławatek zyskuje pomiędzy czerwcem a październikiem. Ceniony w ziołolecznictwie i jako składnik kosmetyków naturalnych. Zwalczanie jako chwastu skuteczne dzięki herbicydom. Zaleca się oprysk z użyciem takich substancji aktywnych jak bentazon, tribenuron metylowy czy chlopyralid.

StosowanieZwalczanie
Zboża Faworyt 300 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Burak cukrowy Faworyt 300 SL
Rzepak ozimy

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882