Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Fiołek polny (VIOLA ARVENSIS)

Jest chwastem pospolitym w większości upraw rolnych. Fiołek polny pojawia się na glebach różnego rodzaju. Szczególnie wysoką uciążliwość wykazuje w uprawie rzepaku w początkowej fazie rozwoju plantacji. Zaliczany do roślin jednorocznych, jarych i skutecznie zimujących. Wschody notowane wiosną i jesienią. W pierwszym etapie wegetacji chwast jest bardzo konkurencyjny, a jeśli zagęszczenie występowania jest znaczne, spadek wydajności plonu jest dotkliwy. Poważnie zagraża roślinom w fazie wzrostowej.

Jeśli uwarunkowania pogodowe są sprzyjające, fiołek polny osiąga nawet do metra wysokości. Dla uzyskania dobrych rezultatów w zwalczaniu, kroki warto podjąć już jesienią. Tym samym możliwa jest eliminacja szkodnika na wczesnym etapie rozwoju lub w okresie kiełkowania. Eliminacja na wiosnę w zbożach ozimych bywa problematyczna z uwagi na zaawansowany etap rozwoju chwastu. Oprysk powinien więc nastąpić w optymalnym momencie.