EN

GWIAZDNICA POSPOLITA (Stellaria media Vill.)

Rodzina: goździkowate (Caryophyllaceae)

Nazwy ludowe i potoczne: gwiazdownica, kuroślep, mokrzec, mokrzyca, mrzygłód, muchotrzew, muszec, myszotraw, piernata, psia mięta, ptasie ziele

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, nie wymaga jarowizacji, czasem dwuletnia. Pospolity chwast polny gleb żyznych, zasobnych w azot. Rozwija się niezależnie od temperatury, pod warunkiem dostępu do wilgoci.


MORFOLOGIA


Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) nieowłosiona, do 1 cm, grubości do 0,5 mm, jasnozielona. Liścienie eliptyczne lub lancetowate, z wierzchołkiem zaostrzonym, długości 5–6 mm i szerokości 2–3 mm, na wyraźnym ogonku długości blaszki liścienia. Ogonek liścieni u nasady biało wełnisto owłosiony. Starsza roślina: nie tworzy typowej ani pozornej rozety, ale nad liścieniami tworzy się wyraźny epikotyl (część nadliścieniowa pędu) o długości ok. 10–12 mm. Z pochew liścieni wyrastają zawiązki i następnie pędy boczne.

Łodyga: początkowo wzniesiona do wysokości 2–4 cm, następnie płożąca, długości 5–50 cm, o przekroju czworograniastym, zielona, jasnozielona, u podstawy czasem brązowawa. Na łodydze owłosienie w jednym szeregu. Płożący charakter powoduje, że w węzłach pojawiają się często korzenie przybyszowe. Liście na łodydze: zielone, jajowate lub eliptyczne, z zaostrzonym wierzchołkiem, osadzone na łodydze naprzeciwlegle, w dolnym odcinku pędy na cienkich, owłosionych od spodu ogonkach, w górnym odcinku pędu liści siedzące. Długość blaszek liści 6–10 mm, szerokość 5–7 mm.

Korzeń: główny korzeń palowy, z licznymi korzeniami bocznymi, które mogą dochodzić grubością i długością do wielkości korzenia głównego. Liczne korzenie przybyszowe o charakterze wiązkowym. Główną masą osiągają głębokość zwykle do 15 cm, choć niektóre z korzeni przerastają całą warstwę orną.

Kwiaty: zebrane w dwuramienne, szczytowe wierzchotki, na szypułkach długości kwiatu. Płatki białe, z charakterystycznym głębokim wcięciem i z wyraźnymi zielonymi działkami kielicha, kwiaty o średnicy ok. 8–10 mm.

Owoc: torebka o jajowatym kształcie, wyraźnie wystająca z kielicha z kilkoma lub kilkunastoma nasionami.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: rozbieżne: 5–25 szt./m2 powoduje 5-proc. spadek plonu. Roślina występująca praktycznie na wszystkich stanowiskach. Szkodliwa ze względu na prawie nieprzerwany rozwój i ciągłe wydawanie nasion, także zimą, w czasie dodatnich temperatur. Nie wymarza, a jedynie podczas silnych mrozów traci pędy, jednak szybko odrasta. Pokrywa gęstym kobiercem miejsca chwilowo nieużytkowane.

                   Zboża                                        Jesień
Opal 500 SC
Wiosna
Saroksypyr 250 EC, Ambasador 75 WG,       Aloksypyr 250 EC,
Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL, Chwastox D 179 SL

 

Stosowanie/Zwalczanie