Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Jaskier polny (RANUNCULUS ARVENSIS)

Zaczyna kwitnąć w maju, a okres kwitnienia kończy w czerwcu. Jaskier polny jest rośliną, która najlepiej rozwija się w glebach o wapiennym i gliniastym charakterze. Posiada dość specyficzny wygląd – w oczy rzucają się niewielkie kwiaty w kolorze bladej żółci. Dla rolników stanowi dość poważny problem, zwłaszcza w kontekście upraw zboża ozimego. Jest spotykany w różnych częściach Polski, ale najczęściej występuje w zachodnich oraz południowych regionach naszego kraju.

Jaskier polny może pojawić się w uprawach dość niespodziewanie, a największy wpływ na to ma niedostateczna dbałość hodowców o jakość materiału siewnego – tam bowiem zazwyczaj znajdują się nasiona szkodnika. Oznacza to konieczność sięgania po materiał dobrej jakości. Pomoże również koszenie łąk blisko powierzchni ziemi. Oprysk herbicydami zalecany przy dużej ekspansji – powinien być dostosowany do charakteru upraw i oparty o specyfiki dedykowane do walki z tym chwastem.