Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Jasnota purpurowa (LAMIUM PURPUREUM)

Jest rośliną jarą, jednoroczną, która dobrze znosi zimę. Jasnota purpurowa to pospolity chwast, występujący w większości upraw. Uznawana za roślinę o dużym wskaźniku konkurencyjności. Rywalizuje z gatunkami pożądanymi o składniki odżywcze zawarte w glebie, a także wodę oraz przestrzeń w łanie. Pocieszającą informacją jest to, iż zwalczanie jasnoty nie jest zadaniem trudnym. Wschód i rozwój notowany przez większość okresu wegetacyjnego. Nie przeszkadzają w tym niskie temperatury. Najlepiej czuje się na glebach gliniastych i żyznych, w których nie brakuje cennych składników odżywczych.

Jasnota purpurowa jest widywana na stanowiskach ruderalnych, w miedzach i na poboczach. Z racji wizualnego podobieństwa często mylona z pokrzywą. Kwitnie wiosną oraz w czasie ciepłej jesieni. Rośnie do wysokości pomiędzy 5 a 30 centymetrów. Tempo rozrostu jest szybkie, co wiąże się z koniecznością podjęcia działań. Zalecany oprysk herbicydem dobranym stosownie do uprawy.

StosowanieZwalczanie
Boiska, pola golfowe, trawniki Chwastox Nowy Trio 540 SL
Tereny ruderalne, nieużytki Agrosar 360 SL
Ścierniska Agrosar 360 SL
Pszenica ozima Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL, Agrosar 360 SL
Pszenżyto ozime Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Żyto Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Jęczmień jary Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Owies Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Rzepak ozimy Agrosar 360 SL