EN

JASNOTA PURPUROWA (Lamium purpureum L.)

Rodzina: jasnotowate (Lamiaceae), dawniej wargowe (Labiatae)

Nazwy ludowe i potoczne: jasnota szkarłatna, nieparząca pokrzywa, pokrzywa kwitnąca

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, nie wymaga jarowizacji lub dwuletnia. Pospolity chwast polny, łąk, ugorów i zarośli. Ma charakterystyczny, silny zapach. 

 

MORFOLOGIA


Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) nieowłosiona, 1–1,5 cm, grubości 1 mm, zielona. Liścienie pod spodem brązowoczerwone lub zielone, okrągłe z lekko wciętym wierzchołkiem i nasadą ogonka, średnicy 5–8 mm. Ogonek liścienia
rynienkowaty, 5–12 mm.

Rozeta: tworzy pozorną rozetę, część nadliścieniowa krótka, ale widoczna. Pierwsza para liści o średnicy do 1 cm, okrągła lub jajowata, z karbowanym brzegiem i dobrze widocznymi nerwami pierzastymi. Druga para liści podobna, ale nieco
większa, do 1,5 cm średnicy.

Łodyga: 10–30 cm wysokości, wzniesiona lub podnosząca się, od dołu rozgałęziająca się, zielona, naga lub na krawędziach owłosiona, czworograniasta, w środku pusta.

Liście na łodydze: ustawione naprzeciwlegle (nakrzyżlegle), jajowate lub sercowate, w dolnej i środkowej części pędu na ogonkach długości blaszki liściowej, brzeg blaszki karbowany, unerwienie dobrze widoczne pierzaste. Górne liście pod kwiatami siedzące. Blaszka z wierzchu z krótkimi włoskami, pod spodem naga, z wierzchu ciemnozielona, czasem czerwonawa.

Korzeń: palowy, cienki, z licznymi korzeniami bocznymi. Osiąga do 20–30 cm głębokości. Kwiaty: zebrane w nibyokółki na szczycie pędów, z koroną o symetrii grzbiecistej, purpurową lub ciemnoróżową, długości 15–30 mm, osadzoną w zielonym kielichu.

Owoc: rozłupka, zebrana w nibyokółki.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: nie ma opracowanych oficjalnych. Ze względu na powszechne występowanie jest uciążliwy, ponieważ stwarza dużą konkurencję w stosunku do wody, zwłaszcza na ścierniskach. Dobrze rozwija się w niskich temperaturach. Dodatkowa szkodliwość wynika z wczesnego zakwitania w łanie jesienią i wiosną, co sprzyja wabieniu pszczół i innych zapylaczy, a tym samym utrudnia zabiegi chemiczne.

 

WARTO WIEDZIEĆ

Gatunek, który kwitnąć może cały rok, dzięki czemu jest źródłem pożytków dla zapylaczy. Z drugiej strony powoduje to utrudnienie w organizacji zabiegów ochrony roślin, które trzeba wykonywać w nocy nawet na plantacjach bez kwitnacej rośliny uprawnej. Na ścierniskach i po uprawie pożniwnej tworzyć może liczne zbiorowiska, co powoduje przesuszenie
gleby.

Stosowanie Zwalczanie
Boiska, pola golfowe, trawniki Chwastox Nowy Trio 540 SL
Tereny ruderalne, nieużytki Agrosar 360 SL
Ścierniska Agrosar 360 SL
Pszenica ozima Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL, Agrosar 360 SL
Pszenżyto ozime Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Żyto Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Jęczmień jary Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL
Owies Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwa

Stosowanie/Zwalczanie