Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Jasnota różowa (LAMIUM AMPLEXICAULE)

Wśród spotykanych w Polsce chwastów jasnota różowa jest zaliczana do tych bardzo konkurencyjnych. Rywalizuje z uprawnymi roślinami o składniki odżywcze w glebie oraz wodę – i to w całym okresie wegetacji. Jest rośliną jarą, jednoroczną i dobrze znoszącą zimowanie. Można spotkać ją na polach z uprawami zbóż, kukurydzy oraz wśród roślin pastewnych. Ponadto dość typowo występuje na nieużytkach oraz stanowiskach ruderalnych. Świetnie czuje się na glebach piaszczystych oraz piaszczysto-gliniastych, solidnie przewietrzanych oraz szybko nagrzewających się.

Jasnota różowa należy do chwastów, z którymi nie jest łatwo walczyć, do tego sama w sobie jest niebezpieczna. Ma silne właściwości toksyczne, a najbardziej narażone na zatrucie nią są konie. Kwitnie pomiędzy majem a wrześniem. W odróżnieniu od jasnoty purpurowej nie ma intensywnego zapachu. Najbardziej efektywne jest zwalczanie jesienią, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. Chwast bowiem jest odporny na oprysk większością oferowanych w sprzedaży herbicydów.