Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Koniczyna biała (Trifolium repens)

To roślina wieloletnia, spotykana głównie na pastwiskach i łąkach. Koniczyna biała to chwast często występujący w uprawach warzyw gruntowych, a także na trawnikach ogrodowych. Liście ciemnozielone, trzylistkowe. Kwiatostany koloru białego, w kształcie główki – wyrastają na długiej szypułce. Zalicza się do grona chwastów trudnych w zwalczaniu, o bardzo wysokim wskaźniku ekspansywności. Łodyga koniczyny ma dobrze rozwiniętą zdolność zakorzeniania się, a poszczególne sztuki rozrastają się w szybkim tempie. Wraz z rozwojem rośliny wzrasta jej odporność na herbicydy, dlatego jeden oprysk może okazać się niewystarczający. Należy go w takim układzie powtórzyć w momencie sugerowanym przez producenta preparatu. Na pola uprawne nasiona docierają zwykle wraz z obornikiem, ponieważ nie są trawione przez zwierzęta hodowlane.

Koniczyna biała
rośnie najlepiej w glebach z dużą zawartością azotu. W Polsce nie jest znana wyłącznie jako chwast – bywa też uprawiana.