Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Maruna bezwonna / nadmorska (TRIPLEUROSPERMUM INODORUM/ TRIPLEUROSPERMUM MARITIMUM)

Jednym z chwastów wieloletnich jest maruna bezwonna. Zaliczana do grona roślin jarych i jednorocznych, dobrze znosi zimowe chłody. Kiełkowanie jest notowane jesienią, a także w okresie wiosennym. Należy do grona pospolitych chwastów i jest spotykana w uprawach rzepaku, roślin okopowych, zbóż oraz na obszarach użytków zielonych. Dobrze czuje się w wilgotnych glebach, próchnicznych i gliniastych. Dużo słabiej rozwija się na terenach piaszczystych. Choć jej gabaryty są niewielkie, jest ona w stanie spowodować dość znaczące szkody wśród upraw.

Maruna bezwonna może znacznie utrudnić przeprowadzenie zbioru mechanicznego w ramach uprawy i dlatego musi zostać skutecznie wyeliminowana z użytków rolnych. Raczej nie stosuje się w jej przypadku mechanicznych metod likwidacji, które nie są efektywne z racji małych rozmiarów chwastów. Oprysk z wykorzystaniem prawidłowo dobranej mieszanki herbicydów wykazuje jednakże zadowalający wskaźnik skuteczności.