EN

MIOTŁA ZBOŻOWA

Rodzina: wiechlinowate (Poaceae), dawniej trawy (Gramineae)

Nazwy ludowe i potoczne: mietlica rolowa, mietlica, mietła, miętlica

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, dobrze zimująca. Pospolity w całej Europie chwast upraw szerokorzędowych.
 

MORFOLOGIA
 

Siewka: pierwszy liść bardzo wąski, nitkowaty, długości 10–30 mm i szerokości do 0,5 mm, nagi. Pochwa pierwszego liścia bardzo krótka, 2–3 mm. Języczek postrzępiony. Bardzo szybko pojawia się kolejny liść, również wąski. Po skiełkowaniu siewka wytwarza już 2–3 korzenie pierwotne, a przybyszowe pojawiają się tuż przed pojawieniem się lub równo z wytworzeniem drugiego liścia.

Roślina rozkrzewiona: trzeci liść zwykle nieco szerszy od pierwszego i drugiego, płaski, z nerwem środkowym i dwoma bocznymi. Szybko pojawiają się kolejne liście i w ich kątach zawiązki kolejnych pędów. W miarę rozwoju wyrastają kolejne korzenie przybyszowe.

Źdźbło: okrągłe w przekroju, dość wiotkie. Pochwy liściowe nagie. Jedna roślina w zależności od warunków może wytworzyć od kilku do ok. 20 pędów wiechonośnych. Osiąga wysokość do 120 cm (zwykle 60–70 cm). Liście na źdźble: płaskie, równowąskie, 2–5 mm szerokości. Języczek do 6 mm, postrzępiony. Pochwy liściowe nagie, gładkie lub szorstkie.Korzeń: wiązkowy, z licznymi korzeniami przybyszowymi. Osiąga głębokość do ok. 15–20 cm.

Kwiaty : zebrane w wiechy o długości 10–30 cm, czasem nawet 40 cm (niekiedy dłuższe od źdźbła), silnie rozpierzchłe, bogato rozgałęzione, o gałązkach długości do 10 cm. Kłoski bardzo małe (ok. 2 mm), jednokwiatowe, zielone lub czerwonawe. Plewka dolna wyposażona w ość o długości ok. 8 mm, wraz z plewką górną szczelnie otacza także dojrzały ziarniak.Owoc: ziarniak owalny, o długości ok. 1,8 mm, szerokości 0,5 mm, zrośnięty plewkami z ością.
 

SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: (5-proc. spadek plonu): 10–20 szt./m2 (25–40 wiech). Jeden z najgroźniejszych chwastów upraw łanowych, szczególnie ozimin, rzadko jarych. Masowo kiełkuje całą jesień oraz podczas dodatnich temperatur zimą. Do kiełkowa-nia wymaga wilgotnej wierzchniej warstwy gleby, stąd mniejsze znaczenie w uprawach jarych i z wiosennych wschodów. Ma bardzo duży współczynnik rozmnożenia – jedna roślina wytwarza średnio 2 tys. nasion (1–12 tys.).

Stosowanie Zwalczanie
Zboża ozime Krum 800, Hukkata 500 SC, Fenuxar 69 EW, Sarfenox 69 EW
Zboża jare Fenuxar 69 EW, Sarfenox 69 EW
Rzepak Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Uprawy warzywnicze Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Uprawy sadownicze Halvetic
Inne uprawy Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC, Halvetic
Burak cukrowy Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Ziemniak Krum 800, Labrador Extra 50 EC, Wizjer 50 EC
Ściernisko Halvetic

Stosowanie/Zwalczanie