Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Miotła zbożowa (APERA SPICA-VENTI)

Uchodzi za jednego z czołowych szkodników w zbożach ozimych. Miotła zbożowa jest chwastem powszechnie spotykanym i sprawiającym rolnikom wiele kłopotów. Zaliczana do grona roślin jednorocznych, może występować zarówno jara, jak też ozima. Bardzo dobrze zimuje. Bez większych problemów wschodzi nawet przy niskich temperaturach w okresie późnej jesieni i wczesną wiosną. Notuje się znacznie większą liczebność okazów, gdy gleba ma podwyższoną wilgotność. W uprawach zbóż zazwyczaj dojrzewa przed żniwami, a w trakcie zbiorów osypuje ziarniaki w bardzo dużych ilościach – rzędu kilku do kilkunastu tysięcy.

Próg szkodliwości, jaki posiada miotła zbożowa, wynosi od 5 do 10 sztuk na metr kwadratowy. Skuteczne jest zwalczanie w miesiącach jesiennych takimi środkami jak Harpun 500 SC (można stosować go także wiosną) bądź Opal 500 SC. Oprysk w rzepaku ozimym oraz burakach stosowany na wiosnę z użyciem preparatu Labrador 05 SC.

StosowanieZwalczanie
Zboża Jesień
Harpun 500 SC, Opal 500 SC
Wiosna
Harpun 500 SC
Burak cukrowy Labrador 05 EC
Rzepak ozimy Labrador 05 EC

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882

X

Dowiedz się co słychać
na naszym Facebooku