Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Miotła zbożowa (APERA SPICA-VENTI)

Uchodzi za jednego z czołowych szkodników w zbożach ozimych. Miotła zbożowa jest chwastem powszechnie spotykanym i sprawiającym rolnikom wiele kłopotów. Zaliczana do grona roślin jednorocznych, może występować zarówno jara, jak też ozima. Bardzo dobrze zimuje. Bez większych problemów wschodzi nawet przy niskich temperaturach w okresie późnej jesieni i wczesną wiosną. Notuje się znacznie większą liczebność okazów, gdy gleba ma podwyższoną wilgotność. W uprawach zbóż zazwyczaj dojrzewa przed żniwami, a w trakcie zbiorów osypuje ziarniaki w bardzo dużych ilościach – rzędu kilku do kilkunastu tysięcy.

Próg szkodliwości, jaki posiada miotła zbożowa, wynosi od 5 do 10 sztuk na metr kwadratowy. Skuteczne jest zwalczanie w miesiącach jesiennych takimi środkami jak Harpun 500 SC (można stosować go także wiosną) bądź Opal 500 SC. Oprysk w rzepaku ozimym oraz burakach stosowany na wiosnę z użyciem preparatu Labrador 05 SC.

StosowanieZwalczanie
Zboża Jesień
Opal 500 SC
Wiosna
Fenuxar 69 EW
Burak cukrowy Labrador Extra 05 EC
Rzepak ozimy

Labrador Extra 05 EC

Akapit 125 EC