Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Niezapominajka polna (MYOSOTIS ARVENSIS)

Wielu z nas kojarzy ją z walorami ozdobnymi. Niezapominajka jest jednorocznym, jarym chwastem o rozwiniętym zimowaniu. Jako szkodnik roślin uprawnych jest mało rozpowszechniona, a jej szkodliwość nie jest znacząca. Od lat uznawana za roślinę ozdobną, często wykorzystywana jako składnik bukietów, wianków oraz innych kompozycji kwiatowych. Może pojawiać się w zbożach, wśród upraw roślin strączkowych i okopowych, także na polach kukurydzy. Czuje się najlepiej w glebach o piaszczystej i piaszczysto-gliniastej strukturze, lekkich i przewiewnych.

Niezapominajka rozpoczyna kiełkowanie w miesiącach wiosennych, gdy w ciągu dnia temperatura otoczenia wynosi mniej więcej 12 stopni Celsjusza. Koniec kwitnienia następuje w sierpniu. Celem uniknięcia zbyt intensywnego rozrostu, walkę z chwastem opłaca się rozpocząć na wstępnym etapie jego rozwoju. W grę wchodzi oprysk z użyciem odpowiednich preparatów chemicznych.