Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Ostróżeczka polna (CONSOLIDA REGALIS)

Dzięki swoim niebieskim kwiatom ostróżeczka polna uchodzi za jeden z ładniejszych wizualnie chwastów spotykanych w naszym kraju. Jest rośliną jednoroczną i jarą, dobrze zimującą. Wschód ma miejsce zazwyczaj w miesiącach wiosennych – na przełomie maja i czerwca. Najczęściej jej występowanie nie ma poważniejszego wpływu na plon roślin uprawnych. Może jednak obniżać jakość paszy w kontekście zbiorów na zielonkę, ma również tendencję do zanieczyszczania ziarna. Spotykana w zbożach jarych, rzadziej w ozimych. Niezbyt często daje znać o sobie także w roślinach okopowych.

Ostróżeczka polna może mieć łodygę wysoką na 15 do 70 centymetrów. Dobrze rozwija się w glebach lekkich i wilgotnych o kwaśnym odczynie. Zakwita pomiędzy czerwcem a wrześniem. Ma rozwinięty system korzeniowy. Korzeń wrasta w ziemię nawet na pół metra, co czyni ją rośliną odporną na suszę. Oprysk wykazuje dużą skuteczność w likwidowaniu tego chwastu.

StosowanieZwalczanie
Zboża Wiosna
Chwastox Extra 300 SL