Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Ostrożeń polny (CIRSIUM ARVENSE)

Oset to zwyczajowa nazwa, jaką obdarzony został ostrożeń polny. Jest on chwastem wieloletnim i uciążliwym, o bardzo wysokim stopniu szkodliwości. Zdaniem ekspertów już 0,5 sztuki na metrze kwadratowym stanowi zagrożenie dla roślin uprawnych. Rozmnaża się generatywnie oraz wegetatywnie. Niebezpieczny dla upraw w szerokich rzędach, ale może też całkowicie zagłuszyć plon zbóż oraz rzepaku. Rozrasta się bardziej niż łany, dodatkowo utrudniając zbiory w wymiarze technicznym. Wpływa negatywnie na jakość paszy. Dobrze rośnie na różnych typach gleb, ale zwłaszcza tych bogatych w wartości odżywcze. Wyróżniają go ostre kolce i fioletowe kwiaty o kształcie koszyczków.

Ostrożeń polny kwitnie pomiędzy lipcem a październikiem. Spotykany we wszystkich uprawach w Polsce – w zbożach, roślinach okopowych, sadach czy ogródkach warzywnych. Jest niewrażliwy na zwalczanie naturalne i mechaniczne. Oprysk jest nieodzowny nawet przy obecności pojedynczych sztuk w ramach uprawy.

StosowanieZwalczanie
Zboża Faworyt 300 SL
Burak cukrowy
Rzepak ozimy