Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Perz właściwy (ELYMUS REPENS)

Na liście chwastów trudnych do likwidacji perz właściwy zajmuje mocną pozycję. Jest rośliną wieloletnią, o dużej ekspansywności wynikającej przede wszystkim ze sposobów rozmnażania. Posiada długie i liczne rozłogi podziemne i to one stanowią źródło nowych egzemplarzy. Podejmowane przez rolników zabiegi uprawowe sprzyjają rozmnażaniu wegetatywnemu, co w sposób niezamierzony dobrze służy perzowi. To niebezpieczny gatunek chwasta na trwałych użytkach zielonych, obecny jest również w uprawach polowych.

Perz właściwy może wystąpić zasadniczo w każdej uprawie podejmowanej w ramach działalności rolniczej. Czuje się dobrze na glebach dowolnego rodzaju, ale szczególnie upodobał sobie warianty piaszczyste i o niskim wskaźniku pH. Rośliny uprawne pozbawia wody oraz dostępu do światła. Zwalczanie może mieć wieloraki charakter. Oprysk herbicydem w większości przypadków jest jednak koniecznością i uzupełnieniem metod mechanicznych.

StosowanieZwalczanie
Boiska, pola golfowe, trawniki Chwastox Trio 540 SL
Tereny ruderalne, nieużytki Agrosar 360 SL
Ścierniska Agrosar 360 SL
Rzepak ozimy Labrador 05 EC
Burak cukrowy/Burak pastewny Labrador 05 EC

Nowości

X
X

Dowiedz się co słychać
na naszym Facebooku