Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Pokrzywa zwyczajna (URTICA DIOICA)

Spośród powszechnych w Polsce chwastów pokrzywa zwyczajna jest jedną z roślin rzadko występujących w uprawach polowych. Jest gatunkiem wieloletnim i rozłogowym. Posiada parzącą łodygę oraz liście, kwitnie pomiędzy czerwcem a październikiem. Kwiatostany mają zabarwienie zielone lub jasnożółte. Są osadzone w kącikach liści. Pospolicie wyrasta na stanowiskach ruderalnych, w przydrożach. Lubi miejsca o wyraźnie zaznaczonej wilgotności i gleby bogate w azot. To powoduje, iż stanowi roślinę wskaźnikową dla kwalifikowania gleb jako zasobnych w ten pierwiastek. Dość często daje znać o sobie wyrastaniem po nawożeniu gruntu. Gdy chodzi o szkodliwość, najwyższą wykazuje wobec rzepaku jarego.

Pokrzywa zwyczajna pojawia się też w roślinach strączkowych, okopowych, a także w ogródkach warzywnych. Likwidacja na polach jest wykonalna, gdy zastosowany będzie oprysk preparatem chwastobójczym o odpowiedniej formule.

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882