Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Przetacznik polny (VERONICA ARVENSIS)

W gronie roślin jednorocznych i jarych przetacznik polny wyróżnia się również dobrym zimowaniem. Pospolicie występuje w całej Polsce jako archeofit, ale jest spotykany również w krajach Azji i w Afryce Północnej. Jest zaliczany do grupy chwastów roślin okopowych oraz zbóż. Kiełkowanie ma miejsce w zasadzie w całym okresie wegetacyjnym. Kwiaty niewielkie, czteropłatkowe, koloru niebieskiego. Przy dużej ekspansywności może znacząco utrudnić rozwój roślinom uprawnym, szczególnie we wczesnym etapie rozwoju. Preferuje gleby lekkie i bogate w azot. Należy do rodziny babkowatych, wyrasta do około 25 centymetrów wysokości.

Jeden przetacznik polny generuje od 50 do 100 nasion przenoszonych następnie z wiatrem. Dla najlepszego efektu zwalczanie powinno zacząć się możliwie najwcześniej, aby chwast nie zaszkodził siewkom. Oprysk z użyciem prawidłowo dobranych herbicydów wykazuje dużą skuteczność w likwidacji szkodnika.

StosowanieZwalczanie
Jęczmień jary Chwastox Turbo 340 SL
Owies Chwastox Turbo 340 SL
Pszenica ozima Chwastox Turbo 340 SL,  Aloksypyr 250 EC
Pszenżyto ozime Chwastox Turbo 340 SL
Żyto Chwastox Turbo 340 SL