Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Przetacznik rolny (VERONICA AGRESTIS)

Zaliczany do roślin jednorocznych, przetacznik rolny najlepiej odnajduje się w glebach świeżych i żyznych o niskim zakwaszeniu, z odpowiednią zawartością składników odżywczych, szczególnie azotu. Sprzyja mu bliska obecność zbóż oraz roślin okopowych, którym przy dużej presji może zagrażać. Posiada płożącą i wznoszącą się się w górnej części łodygę. Może ona urosnąć do 30 centymetrów wysokości. Rozgałęzienie jest spore. Roślina ma żółtozieloną barwę, posiada również niewielkie kwiatki składające się z czterech płatków, o początkowo kremowej, a z czasem niebieskiej barwie.

Przetacznik rolny zakwita pomiędzy marcem a październikiem, więc okres kwitnienia jest długi. Stanowi zagrożenie dla rozwoju roślin uprawnych, jeśli dostanie zbyt dużą swobodę dla rozrostu. W jego przypadku zwalczanie metodami mechanicznymi nie okazuje się skuteczne. Zalecany jest oprysk za pomocą właściwie dobranych herbicydów.

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882