Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Przymiotło kanadyjskie (CONYZA CANADENSIS)

W większości upraw polowych przymiotło kanadyjskie może się pojawić. To roślina jara, odporna na zimowanie, jednoroczna. Najwyższy wskaźnik ekspansji można odnotować w przypadku upraw szerokorzędowych, a także wśród warzyw. Chwast ten jest uznawany za bardzo konkurencyjny, koncentrujący się przede wszystkim na przejmowaniu składników odżywczych gleby oraz wody. Typowe miejsca występowania to stanowiska ruderalne i przydrożne, pastwiska i nieużytki rolnicze. Cechą rośliny jest rozbudowana struktura korzeni, co czyni ją odporną na zwalczanie mechaniczne – odrasta w szybkim tempie.

Przymiotło kanadyjskie rozwija się zwłaszcza w piaszczystych glebach. Kwitnie pomiędzy czerwcem a październikiem, kwiaty są barwy szaro-białej, skupione w koszyczkach. Maksymalna wysokość okazu to jeden metr. Oprysk herbicydami musi być odpowiednio skomponowany, ponieważ niektóre biotypy przymiotła są odporne na glifosat.

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882