Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Psianka czarna (SOLANUM NIGRUM)

Spośród występujących w Polsce chwastów psianka czarna zalicza się do tych, które szczególnie upodobały sobie wysokie temperatury. Jest rośliną jednoroczną i jarą. Wschodzi jesienią, aczkolwiek w tym okresie wymarza. Efektywne i masowe wschody mają jednak miejsce w cieplejszych fragmentach roku, głównie na przełomie maja i czerwca, stąd opinia odnośnie ciepłolubności tego chwastu. Najczęściej spotyka się ją w uprawach roślin okopowych, ale całkiem powszechnie również w kukurydzy oraz w uprawach warzywnych.

Psianka czarna stanowi poważne zagrożenie szczególnie w przypadku upraw ziemniaka, albowiem stanowi wektor chorób dla jadalnych bulw. Najlepszy rozwój w glebach bogatych w składniki odżywcze, a szczególnie w azot. Preferuje ziemię lekką o tendencji do szybkiego nagrzewania się i niskiej wilgotności. Skutecznym sposobem na zwalczanie psianki jest oprysk za pomocą herbicydu dobranego pod kątem konkretnej uprawy.

StosowanieZwalczanie
Zboża Faworyt 300 SL
Rzepak ozimy
Burak cukrowy