Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Psianka czarna (SOLANUM NIGRUM)

Spośród występujących w Polsce chwastów psianka czarna zalicza się do tych, które szczególnie upodobały sobie wysokie temperatury. Jest rośliną jednoroczną i jarą. Wschodzi jesienią, aczkolwiek w tym okresie wymarza. Efektywne i masowe wschody mają jednak miejsce w cieplejszych fragmentach roku, głównie na przełomie maja i czerwca, stąd opinia odnośnie ciepłolubności tego chwastu. Najczęściej spotyka się ją w uprawach roślin okopowych, ale całkiem powszechnie również w kukurydzy oraz w uprawach warzywnych.

Psianka czarna stanowi poważne zagrożenie szczególnie w przypadku upraw ziemniaka, albowiem stanowi wektor chorób dla jadalnych bulw. Najlepszy rozwój w glebach bogatych w składniki odżywcze, a szczególnie w azot. Preferuje ziemię lekką o tendencji do szybkiego nagrzewania się i niskiej wilgotności. Skutecznym sposobem na zwalczanie psianki jest oprysk za pomocą herbicydu dobranego pod kątem konkretnej uprawy.

StosowanieZwalczanie
Zboża Faworyt 300 SL
Rzepak ozimy
Burak cukrowy

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882