Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Rdest powojowaty / rdestówka powojowata (POLYGONUM CONVOLVULUS/FALLOPIA CONVOLVULUS)

Zalicza się do chwastów jednorocznych i jarych. Rdest powojowaty wschodzi przede wszystkim w maju i czerwcu, a także na początku jesieni. Najpowszechniej występuje w roślinach okopowych, w uprawach zbóż, a także w kukurydzy. Jeśli dojdzie do dużej presji, roślina silnie zagęszcza łan, prowadzi także do jego zacienienia. Gdy rozrasta się w zbożach wywołuje wyleganie, co znacznie utrudnia zbiór. Najlepiej czuje się w glebach średnich oraz lekkich, o niskiej zasobności w składniki odżywcze. Łodyga osiąga do jednego metra wysokości, liście mają kształt sercowaty.

Rdest powojowaty posiada pędy, które płożą się na powierzchni gruntu i zazwyczaj owijają się wokół łodyg sąsiadujących roślin. Zwalczanie może być skuteczne, ale musi rozpocząć się jak najwcześniej, aby chwast nie zdążył się rozrosnąć i tym samym zagroził gatunkom pożądanym. Najlepsze efekty przynosi oprysk z wykorzystaniem odpowiednio dobranych herbicydów.

StosowanieZwalczanie
Zboża Chwastox D 179 SL, 
Aloksypyr 250 EC, Saroksypyr 250 EC, Ambasador 75 WG