Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Sporek polny (SPERGULA ARVENSIS)

Zaliczany do grupy roślin jednorocznych, sporek polny najlepiej czuje się w glebach o niskiej zawartości wapnia. Preferuje glebę o piaszczystej strukturze oraz takie tereny, na których nie występuje konkurencja ze strony innych roślin. Często widywany na ścierniskach, stanowiących pozostałość po uprawach zbóż lub roślin strączkowych. Nie jest chwastem, jaki w znaczący sposób wpływa na wydajność plonów, co lokuje go w gronie szkodników o umiarkowanej ekspansywności. Posiada rozgałęzioną łodygę, mogącą osiągnąć nawet do jednego metra wysokości. Kwitnie na biało.

Sporek polny może w wyraźnym stopniu zagrozić uprawom żyta, dlatego hodowcy tego gatunku zboża powinni zwracać szczególną uwagę na jego obecność w łanie. Jeśli chwast wykaże się ekspansywnością i zacznie występować w uprawie na większą skalę, konieczne będzie zastosowanie rozwiązań chemicznych. Oprysk za pomocą herbicydów wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu szkodnika.

StosowanieZwalczanie
Jęczmień jary Chwastox 750 SL
Pszenica jara
Pszenżyto jare
Owies
Jęczmień ozimy
Pszenica ozima