Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Szarłat szorstki (AMARANTHUS RETROFLEXUS)

Pojawia się głównie wśród roślin okopowych oraz kukurydzy. Rzadziej występuje w zbożach jarych oraz wśród gatunków strączkowych. Szarłat szorstki jest jednoroczną, jarą rośliną. Bardzo lubi światło oraz wysokie temperatury. Gdy jego zwalczanie nie będzie prowadzone w skuteczny sposób, trzeba liczyć się z ograniczeniem skali plonowania oraz komplikacjami w prowadzeniu zbioru mechanicznego. Można spotkać go w zasadzie na wszystkich typach gleb, aczkolwiek preferuje te lżejsze, zasobne w azot. Zwyczajowa i powszechnie używana nazwa to amarantus – jego nasiona są cenione wśród zwolenników zdrowej żywności.

Szarłat szorstki w uprawach jest chwastem, który może wyrządzić duże szkody. Rywalizuje z gatunkami pożądanymi o składniki odżywcze zawarte w ziemi. Z uwagi na dużą ekspansywność, zwalczanie trzeba rozpocząć jak najwcześniej. Gdy chodzi o uprawy o dużym areale, efektywną metodą eliminacji jest oprysk na bazie herbicydów

StosowanieZwalczanie
Zboża Chwastox Turbo 340 SL
Burak cukrowy Sarbeet Duo 160 EC, Akord 180 OF, Agent 180 EC