EN

TOBOŁKI POLNE

Rodzina: kapustowate (Brassicaceae), dawniej krzyżowe (Cruciferae)

Nazwy ludowe i potoczne: czarcie kulki, czarci kartofel, psie jagódki, psinki, kaletki, szelestki, szelestucha

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, wymarzająca. Występuje powszechnie w całej Polsce.


MORFOLOGIA
 

Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) nieowłosiona, 4–7 mm, grubości ok. 0,5 mm, zielona. Liścienie okrągłe lub szerokoeliptyczne, z zaokrąglonym szczytem, przy nasadzie zaokrąglone, długości 6–8 mm i 5–8 mm szerokości, na ogonku do połowy długości blaszki, blaszki liścieni nagie, zielone.

Rozeta: pierwsze liście właściwe pojawiają się tuż nad liścieniami i tworzą pozorną rozetkę. Pierwsze liście długości 7 mm i 5 mm szerokości, jajowate, z zaokrąglonym wierzchołkiem, gładkim brzegiem, zaokrągloną nasadą na ogonku o długości 3–4 mm. Starsze liście w rozecie odwrotnie jajowate lub klapowate, o piłkowanym brzegu, klinowato schodzące w kierunku ogonka liściowego, często łyżeczkowato zwinięte.

Łodyga: lekko kanciasta, z podłużnymi bruzdkami, górą rozgałęziająca się, nieowłosiona. Osiąga wysokość do 50 cm (najczęściej 15–30 cm).

Liście na łodydze: siedzące, o strzałkowatej nasadzie, lancetowate lub podługowate, z zatokowo ząbkowanym brzegiem i ostrym wierzchołkiem.

Korzeń: palowy, cienki, z korzeniami bocznymi na całej długości, osiąga głębokość od kilku do ok. 20 cm.

Kwiaty: skupione w szczytowe grona, białe, o średnicy ok. 3–6 mm, czteropłatkowe, białe.

Owoc: spłaszczona łuszczynka o średnicy ok. 15 mm.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: nie ma oficjalnych. Problem stanowią: duży współczynnik rozmnażania i kilka pokoleń w roku oraz rozciągnięte w czasie wschody. Wektor chorób i szkodników roślin kapustowatych, w tym rzepaku.

Stosowanie/Zwalczanie