Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Tobołki polne (THLASPI ARVENSE)

Zalicza się do roślin jednorocznych i jarych, udanie zimuje. Tobołki polne wschodzą w sposób bardzo rozciągnięty. Proces zaczyna się wczesną jesienią i trwa do późnej wiosny. Jest to dość pospolity chwast w uprawach rzepaku oraz zbóż, jak też roślin motylkowych i okopowych. Rozwija się bardzo dobrze na glebach żyznych, głównie ciężkich i umiarkowanie ciężkich, o dużej zawartości wapnia. Chwast ten jest uznawany za wektor schorzeń i szkodników roślin z rodziny kapustowatych, w tym rzepaku ozimego. Łodygi rosną na wysokość pomiędzy 15 a 50 centymetrów, posiadają rozetkowe i ząbkowane liście.

Tobołki polne zakwitają pomiędzy kwietniem a wrześniem. Uwagę zwracają niewielkie kwiatki z czterema płatkami, które po przekwitnięciu zamieniają się w zielone łuszczyny kształtu sercowatego. Skuteczne jest zwalczanie szkodnika z wykorzystaniem herbicydów. Oprysk to metoda ostateczna, poza nią zaleca się profilaktykę, chociażby w postaci stosowania właściwego płodozmianu.

StosowanieZwalczanie
Zboża Jesień
Harpun 500 SC, Opal 500 SC
Wiosna
Chwastox Extra 300 SL, Chwastox Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL,
Chwastox 750 SL, Chwastox AS 600 EC, Chwastox MP 600 SL, Harpun 500 SC
Burak cukrowy Agent 180 EC, Akord 180 OF, Sarbeet Duo 160 EC
Ziemniak Hufiec 500 SC