Porady eksperta

Jakie produkty stosować na chwasty dwuliścienne w zbożach jarych?

W znacznej części Polski warunki cieplne i wilgotnościowe są odpowiednie do wschodów i rozwoju plantacji zbóż jarych. W zależności od terminu siewu i dostępności wody glebowej zaraz po nim, znajdują się one w fazie od 1-3 liści. Często w opracowaniach można spotkać informację, że po 3 liściu rozpoczyna się już faza krzewienia zbóż jarych.
Stosunkowo ciepła pogoda i opady deszczu nie tylko sprzyjają rozwojowi zbóż, ale również stymulują do kiełkowania liczne chwasty. Występujące lokalnie przymrozki nieznacznie ograniczają ten proces. Na polu pojawiają się licznie rośliny niepożądane, takie jak chaber bławatek, maruna bezwonna, komosa biała, mak polny, tobołki polne, tasznik pospolity, samosiewy rzepaku. O tym jak ważne jest zwalczenie chwastów dla uzyskania wysokiej jakości i ilości plonu nie musimy chyba przypominać. W ofercie handlowej firmy znajdują się liczne produkty, który doskonale radzą sobie z większością chwastów w zbożach jarych.
Preparatem kompletnym opartym o trzy substancje chemiczne jest Chwastox Trio 540 SL. Zastosowanie dawki 1,5 l/ha gwarantuje zwalczenie szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych (gwiazdnica pospolita, komosa biała, maruna bezwonna, przetacznik perski, tobołki polne). W zależności od składu gatunkowego chwastów możemy zastosować inne produkty z oparte o regulatory wzrostu w samodzielnym stosowaniu lub w mieszaninie opryskowej z innymi preparatami z różnych grup chemicznych.
W regulacji zachwaszczenia w zbożach jarych pomocny okaże się Chwastox Turbo 340 SL (2,0 l/ha), który zwalczy takie gatunki jak: chaber bławatek, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, mak polny, marunę bezwonną, rumian polny, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity oraz tobołki polne. W celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów Chwastox Turbo 340 SL (1,5 l/ha) można zastosować w mieszaninie opryskowej z Chwastox MP 600 SL (0,5 l/ha), rozwiązanie to jest rekomendowane w jęczmieniu jarym. Produktami zawierającymi substancje aktywną MCPA posiadającymi bardzo szeroką rejestrację w zbożach jarych są Chwastox 750 SL i Chwastox Extra 300 SL, mogą być one stosowane „solo” lub jako składnik mieszanin opryskowych. Efekt działania preparatów opartych o substancję aktywną z grupy regulatorów wzrostu widoczny jest krótko po zastosowaniu.
W sprzyjających warunkach do wzrostu chwastów pierwsze wizualne efekty mogą być już widoczne po 2-3 dniach. Szybkie zamieranie roślin ogranicza ich wzrost, a przede wszystkim pobieranie składników pokarmowych oraz wody – ograniczenie konkurencji względem rośliny uprawnej.
wstecz