Porady eksperta

Niezawodna ochrona kukurydzy – zwalczanie chwastów
jedno- i dwuliściennych

Kukurydza jest jednym z głównych gatunków roślin uprawnych - od kilku lat powierzchnia uprawy przekracza ponad 1 mln hektarów.

Jej uprawa wydaje się pozornie prosta, jednak w rzeczywistości wymaga szczególnej dbałości o całość zabiegów agrotechnicznych, począwszy od zbilansowanego nawożenia mineralnego przez ochronę herbicydową, kończąc na ochronie insektycydowej czy nawożeniu dolistnym.

CIECH Sarzyna rozszerza swoją ofertę dedykowaną uprawie kukurydzy. Do dobrze znanego i znajdującego uznanie wielu użytkowników herbicydu NIKOSAR 060 OD dołączył w 2017 roku JUZAN 100 SC. JUZAN 100 SC jest dobrym dodatkiem do mieszania z NIKOSAR 060 OD, takie rozwiązanie zapewnia pełną ochronę przed chwastami.

Nowością wprowadzoną w tym roku jest preparat TEZOSAR 500 SC. Jest to w tej chwili jedyny herbicyd na rynku zawierający terbutyloazynę w wersji solo. To sprawia, że TEZOSAR 500 SC jest świetnym komponentem do mieszanin z innymi rozwiązaniami, który znacznie poszerza spektrum zwalczanych chwastów. Dzięki właściwościom substancji aktywnej chroni plantację przed ponownymi wschodami chwastów nawet do 8 tygodni. Czas ten przypada na najbardziej kluczowy, dla uzyskania wysokiego plonu zielonki czy ziarna, moment dla wzrostu i rozwoju kukurydzy.

W zależności od stanu zachwaszczenia plantacji do eliminacji chwastów można wykorzystać jedno z rozwiązań skomponowanych z produktów oferowanych przez CIECH Sarzyna:

  • TEZOSAR® 500 SC [1,0 l/ha] + NIKOSAR® 060 OD [0,5 - 0,7 l/ ha] – podstawowa ochrona przed chwastami jedno- i dwuliściennymi łącząca w sobie działanie nalistne i doglebowe
  • NIKOSAR® 060 OD [0,5 - 0,7 l/ ha]+JUZAN® 100 SC [0,75 - 1,5 l/ ha] – kompleksowa ochrona przed chwastami, połącznie działania nalistnego i doglebowe w walce z chwastami
  • TEZOSAR® 500 SC [1,0 l/ha] + JUZAN® 100 SC [1,0 - 1,5 l/ha] – szeroka ochrona przed chwastami głównie dwuliściennymi, wydłużone działanie odglebowe
  • TEZOSAR® 500 SC [1,0 l/ha] + JUZAN® 100 SC [1,0 l/ha] + NIKOSAR® 060 OD [0,7 l/ha] – rozwiązanie herbicydowe dla wymagających, bardzo dobre działanie odglebowe na chwasty jedno i dwu- liścienne, dodatek NIKOSAR 060 OD doskonale rozszerza spektrum zwalczanych chwastów i sposób działania.

Uzupełnieniem oferty herbicydowej są niewątpliwie dwa nawozy dolistne – SARPLON KUKURYDZA o zbilansowanym składzie mikro i makroelementów. Drugim jest SARMIN maKSi, który został zarejestrowany i wdrożony w wybranych gospodarstwach na terenie całego kraju w 2018 roku, natomiast do szerokiej sprzedaży trafił w 2019 roku.

CIECH Sarzyna nie poprzestaje na obecnej ofercie i rozwija kolejne produkty do stosowania w kukurydzy, które w najbliższych sezonach wegetacyjnych mogą trafić do Państwa gospodarstw.

Więcej informacji na www.ciechagro.pl

wstecz