Porady eksperta

Oprysk na chwasty w rzepaku ozimym

Na dobre ruszyły siewy rzepaku ozimego w wielu regionach kraju nawet w tych, w których jeszcze nie ma optymalnego terminu agrotechnicznego. Przyspieszone siewy mają na celu wykorzystanie zasobów wody po ostatnich opadach deszczu. Dostępność wody glebowej nie tylko wpłynie korzystnie i przyspieszy wschody rzepaku ozimego, ale również będzie stymulowało nasiona chwastów do kiełkowania. 
To idealny moment do podjęcia decyzji o wyborze odpowiedniej technologii ochrony herbicydowej. Do wyboru mamy dwie podstawowe możliwości: przedwschodowo i powschodowo oraz trzecią będącą połączniem tych dwóch wariantów. W Polsce zdecydowanie dominuje przedwschodowe zwalczanie chwastów wykonywane do 3 dni po siewie, które może w niektórych przypadkach być uzupełnione o zabieg nalistny. 
Decydując się na zabieg przedwschodowy powinniśmy pamiętać o tym, że pole powinno być wyrównane po siewie rzepaku ozimego i pozbawione grud na powierzchni, które mogą ograniczyć skuteczność przeprowadzonego oprysku. Jedną z podstawowych substancji przeznaczonych do przedwschodowego zwalczania chwastów w rzepaku ozimym jest chlomazon obecny w preparacie Szabla 480 EC. W celu ograniczenia presji chwastów w samodzielnym stosowaniu zalecamy maksymalnie 0,25l/ha i najpóźniej do 3 dni po siewie. Zastosowanie herbicydu Szabla 480 EC  gwarantuje skuteczną walkę z takimi chwastami jak: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, przetacznik perski, przytulia czepna, tasznik pospolity. 
W celu poszerzenie spektrum zwalczanych chwastów w zabiegu przedwschodowym substancję aktywną chlomazon możną z powodzeniem łącznie stosować z preparatami zawierającymi metazachlor; napropamid; metazachlor i dimetanamid –P; metazachlor, dimetanamid –P i chinmerack. Chlomazon może być również ważnym elementem wariantu dwuzabiegowego – stosowany solo do 3 dni po siewie, a następnie zabieg nalistny preparatami zawierającymi aminopyralid, pikloram i chlopyralid.

Więcej informacji na temat produktu Szabla 480 EC można znaleźć tutaj. 
wstecz