Porady eksperta

Perz właściwy – jak skutecznie zwalczać

Uprawom od samego początku wzrostu towarzyszą rośliny niepożądane, czyli chwasty. Ich presja oraz skład gatunkowy w dużej mierze zależy od płodozmianu, rodzaju gleby oraz stosowanych zabiegów herbicydowy. W każdej uprawie możemy wyróżnić chwasty łatwe w zwalczeniu oraz trudne do wyeliminowania, których zwalczanie wymaga obrania często określonej strategii działania. Jednym z chwastów, który bardzo trudno zwalczyć w trakcie wzrostu rośliny uprawnej jest perz zwyczajnym (synonim perz właściwy).

Uciążliwy chwast

Perz właściwy (Elymus repens) jest chwastem z rodziny traw wiechlinowatych, pojedyncza roślina może wytwarzać do 300 ziarniaków, co w porównaniu z plennością innych chwastów jest bardzo małą liczbą. W przypadku perzu dużo bardziej ekspansywne jest rozmnażanie przez organy wegetatywne – rozłogi. Podczas praktycznie wszystkich zabiegów uprawowych na polu, na którym rośnie perz ulegają one pocięciu i rozciągane są po całym polu – należy niestety przyjąć zasadę, że każdy fragment to jedna nowa roślina. Można sobie wyobrazić skalę rozprzestrzeniania perzu w trakcie bardzo popularnej uprawy pożniwnej przy użyciu brony talerzowej.

Skuteczne zwalczanie perzu w uprawach rolnych

Zwalczanie perzu w roślinach zbożowych jest znacznie utrudnione, ponieważ należą one do tej samej rodziny – traw. W regulacji zachwaszczenia perzem w zbożach przydatna może się okazać substancja aktywna sulfosulfuron. W przypadku jej stosowania należy pamiętać o dwóch ważnych aspektach. Pierwszym z nich jest brak możliwości stosowania w jęczmieniu jarym i ozimym, a drugim ogranicza ona wzrost i rozwój perzu przez zniszczenie liści, a nie eliminuje całkowicie części podziemnie.

Całkowita eliminacja perzu w kukurydzy jest równie trudna jak w zbożach, jednak z pomocą przychodzi produkt Nikosar® 60 OD oparty na substancji aktywnej nikosulfuron, który skutecznie niszczą części nadziemnie tego bardzo uciążliwego chwastu.

Nieznacznie łatwiejsze jest zwalczanie perzu w roślinach dwuliściennych takich jak rzepak ozimy czy buraki cukrowe. W celu jego eliminacji należy zastosować Labrador® Extra 50 EC w dawce 2,0 l/ha, zawarta w tym preparacie substancja aktywna gwarantuje zwalczenie zarówno części nadziemnej jak i podziemnej rozłogów. Labrador® Extra 50 EC sprawdzi się również w uprawach małoobszarowych. Do eliminacji perzu w rzepaku ozimym, buraku cukrowym, ziemniaku, fasoli szparagowej czy uprawie truskawki można zastosować również produkt Akapit® 125 EC oparty na substancji aktywnej fluazifop-p-butylu. Środek pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie wzrostu chwastów. Działanie środka na chwasty objawia się żółknięciem, a następnie zasychaniem najmłodszych liści. Zamieranie chwastów widoczne jest po upływie 2-3 tygodni od zabiegu.

Zwalczanie perzu w kukurydzy

Zwalczanie perzu w rzepaku ozimym

Zwalczanie perzu w buraku cukrowym

Zwalczanie perzu w uprawie ziemniaka

Opisane powyżej rozwiązania służą do ograniczania wzrostu i rozwoju perzu z całkowitym bezpieczeństwem dla rośliny uprawnej. Należy jednak pamiętać, że w tym celu niezbędne jest zastosowanie najwyższych z zarejestrowanych dawek.

Gruntowna likwidacja perzu poprzez zastosowanie glifosatu

Innym sposobem walki z perzem jest zastosowanie preparatu HALVETIC, który jest herbicydem nieselektywnym. Zawarta w nim substancja aktywna glifosat pobierana jest przez liście perzu i transportowana do rozłogów, które również zamierają. Eliminacja perzu przy użyciu produktu HALVETIC jest najbardziej efektywna i najlepiej wykonać ją po zbiorze rośliny uprawnej w momencie, w którym rośliny perzu mają 3-4 liście (z reguły ok. 10-15 cm wysokości). Taka powierzchnia blaszki liściowej umożliwi bardzo dobre pobranie substancji aktywnej zawartej w preparacie HALVETIC, co przełoży się na całkowitą eliminację perzu.

Więcej na temat chwastów dowiesz się na stronie https://ciechagro.pl/pl/atlas-chwastow

wstecz