Porady eksperta

Wiosenna agrotechnika rzepaku

Podstawową czynnością wiosenną na plantacji rzepaku jest ocena kondycji roślin. Przede wszystkim stopień przezimowania roślin, wielkość uszkodzeń wyrządzonych zimą, ilość roślin na metrze kwadratowym w dobrej kondycji. Najczęściej plantacje są zróżnicowane pod względem rozwoju i w takim przypadku należy przyjąć fazę rozwojową plantacji na podstawie większości roślin. Jeżeli na plantacji jest 75% roślin w danej fazie rozwojowej to należy przyjąć, że cała plantacja jest w takiej fazie i pod tę fazę rozwojową planujemy zabiegi agrotechniczne.

Ochrona insektycydowa

Tuż po rozpoczęciu wegetacji , pojawiają się pierwsze szkodniki takie jak: gnatarz rzepakowiec, mszyca kapuściana, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny oraz chowacz podobnik i słodyszek rzepakowy. Powyższe szkodniki z wyjątkiem chowacza podobnika i słodyszka rzepakowego (pojawia się od fazy BBCH 39) występują wczesną wiosną od fazy BBCH 21. Należy zwrócić szczególną uwagę na pryszczarka kapustnika, którego nalot zaczyna się od fazy BBCH 61. Obserwacje pojawienia się szkodników należy rozpocząć wraz z rozpoczęciem wegetacji roślin np. rozstawiając na plantacji tzw. żółte naczynia uzupełnione wodą dodatkiem zmniejszającym napięcie powierzchniowe wody (płyn do mycia naczyń/rąk) celem uchwycenia większej ilości szkodników. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem roślin żółte naczynia również pozycjonujemy wyżej, na wysokości stożka wzrostu roślin. Do zwalczania szkodników używamy insektycydów, które ze względu na sposób działania dzielimy na: kontaktowe, żołądkowe, systemiczne oraz gazowe.

Ochrona herbicydowa

Często wiosną musimy dokonać poprawek zabiegów herbicydowych wykonanych jesienią. Chwastami pojawiającymi się wiosną są chwasty rumianowate: maruna bezwonna, rumian polny, oraz inne chwasty takie jak: chaber polny, dymnica pospolita, psianka czarna, starzec zwyczajny oraz rdesty. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie środka FAWORYT 300 SL w dawce od 0,3 do 0,4 l/ha zawierającego chlopyralid. FAWORYT 300 SL stosujemy do momentu tworzenia przez rośliny rzepaku pąków kwiatowych.

Ochrona fungicydowa

Ochrona rzepaku wiosną przed chorobami grzybowymi, a przede wszystkim przed suchą zgnilizną kapustnych jest jednym z najważniejszych zabiegów. Wczesna wiosna to krytyczny moment w ochronienie plantacji przed tą chorobą. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie produktu TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW w dawce 1l/ha, zabieg wykonujemy w fazie wzrostu głównego pędu BBCH 30-31. Wykonanie takiego zabiegu zapewni również skuteczność w walce z czernią krzyżowych. Stosowanie TARCZY ŁAN EXTRA 250 EW wiosną również wpływa na skrócenie łodyg, dzięki czemu zmniejsza się zagrożenie wylegania, czyli wykazuje skuteczność regulatora wzrostu. TARCZA ŁAN EXTRA 250 EW skutecznie reguluje pokrój rośliny. Formulacja EW czyli emulsja wodna wykazuje znakomitą mieszalność z insektycydami oraz nawozami dolistnymi, a zwłaszcza z borem który jest niezbędny w uprawie rzepaku. Należy pamiętać, że tebukonazol możemy zastosować również w późniejszej fazie tzn. od fazy końca kwitnienia do fazy opadania pierwszych płatków kwiatowych – BBCH 57-65 w dawce 1l/ha

Nawożenie wiosenne

Rzepak zalicza się do roślin o bardzo dużych potrzebach pokarmowych. Prawidłowo rozwinięty rzepak większość potasu i azotu potrzebuje do fazy początku kwitnienia, dlatego ważnym jest, aby wczesną wiosną rzepak miał do dyspozycji około 180 kg K2O / ha oraz 160 – 180 kg N/ha. Nie należy zapominać o siarce, która jest niezbędna w prawidłowym rozwoju rzepaku, gdyż to siarka warunkuje pobranie i wykorzystanie azotu. Podczas wiosennej wegetacji roślina powinna otrzymać ok. 55-60 kg SO3. Możemy również miarkować dostarczenie siarki podczas wegetacji stosując siedmiowodny siarczan magnezu. Należy również pamiętać o mikroelementach takich jak miedź, żelazo, mangan, molibden oraz cynk, które należy dostarczyć roślinom w nawozie dolistym. Możemy to zrobić stosując SARPLON RZEPAK w trzech dawkach po 2 l/ha. Takie rozwiązanie pomoże w prawidłowym, stabilnym rozwoju rzepaku oraz budowaniu plonu na najwyższym poziomie.

wstecz