Porady eksperta

Zabiegi T3 w zbożach

Kiedy i jak wykonywać taki zabieg?

Zabieg T3 w zbożach to aplikacja fungicydów w fazie „kłoszenia” – dokładnie według faz rozwojowych zbóż to BBCH 51 (Górna część kłosa/wiechy wyłania się z pochwy liściowej i widoczny jest pierwszy kłosek) do BBCH 59 (Całkowicie widoczny kłos/wiecha). Aby zabieg miał jak najwyższą skuteczność należy jeszcze bardziej doprecyzować czas oprysku.

Pierwsza metoda to obserwacja i określenie momentu przekroczenia progu szkodliwości patogenów porażających kłos (choroba, termin obserwacji oraz progi szkodliwości w tabeli poniżej)

Druga metoda to analiza danych takich jak temperatura, wilgotność powietrza, opady, które wykorzystywane są podczas modelowania rozwoju choroby oraz używane są do systemów wspomagania decyzji. Np. septorioza plew pszenicy potrzebuje

Kolejny sposób określenia terminu zabiegu to przeprowadzenie „testu kopertowego”, tzn. zebranie kłosów z różnych miejsc na polu, owinięcie ich wilgotnym ręcznikiem papierowym, następnie umieszczenie owiniętych kłosów w woreczku foliowym, który na koniec wkładamy do koperty. Tym sposobem przyspieszamy pojawienie się objawów chorób, których infekcja nastąpiła wcześniej. Po ok 5 dniach przechowywania koperty w ciepły miejscu oceniamy stan kłosów. Jeśli wystąpiły objawy choroby – wykonujemy jak najszybciej zabieg. Jeśli nie, za jakiś czas powtarzamy test

(Źródło tabel: Metodyka integrowanej ochrony pszenicy ozimej i jarej dla producentów. Poznań 2013)

Jakie znaczenie ma zabieg T3? Co dzięki niemu można zyskać?

Fungicydowy zabieg T3 to ochrona kłosa przed chorobami grzybowymi. Jest to ostatni moment, gdy przedsiębiorca rolny ma wpływ na jakość plonu jaki zostanie przez niego zebrany.  Prawidłowo prowadzone w tym czasie zabiegi zapobiegają i leczą choroby występujące typowo na kłosie, ale również w dalszym ciągu chronią liść flagowy i podflagowy, które wciąż mają za zadanie „żywić” kłos.

Przed jakimi chorobami może ustrzec zabieg T3?

Najbardziej typowe dla terminy T3 choroby to fuzarioza kłosów, czernienie zbóż, septorioza plew, ale także wstępujące z dolnych liści: mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistości liści, rdza brunatna, rdza źdźbłowa, rdza żółta oraz septorioza paskowana liści.

Co się może stać jeśli plantator zrezygnuje z zabiegu T3?

Pominięcie zabiegu T3 może skutkować w zależności od natężenia występowania chorób grzybowych spadkiem wielkości plonu, obniżeniem jego jakości lub w najgorszym wypadku pojawieniem się mikotoksyn. Mikotoksyny to toksyczne metabolity wytwarzane przez grzyby z rodzaju Fusarium. Obecność tych związków w ziarnie powoduje dyskwalifikację jego do celów spożywczych i paszowych.

Zabiegi T1 i T2 w kontekście zabiegów T3.

Zabiegi ochrony fungicydowej przeprowadzane w terminie T1 i T2 to aplikacje często warunkujące skuteczny zabieg na kłos. Zabiegi te kontrolują presję chorób, zapobiegają rozprzestrzenianiu się ich i wstępowaniu na wyższe piętra rośliny.  Są sytuacje, w których presja patogenów chorobotwórczych jest tak mała, że jedną z tych aplikacji można pominąć (np. nie są przekroczone progi szkodliwości lub warunki pogodowe nie sprzyjają ich rozwojowi). Jednak najczęściej choroby grzybowe rozwijają się w ciągu całego okresu wegetacyjnego i nieodpowiednia ich kontrola może doprowadzić, iż na samym końcu ich presja będzie tak wysoka, że nawet najwyższe dawki fungicydów nie będą w stanie zapobiec infekcji kłosa.

Po jakie preparaty warto sięgać i dlaczego?

Zabiegi T3 mają za zadanie chronić roślinę przed chorobami, które bardzo często występują już we wcześniejszych fazach, ale także zapobiegać patogenom, które są charakterystyczne tylko dla etapu rozwoju rośliny. Wybierane rozwiązania powinny być co najmniej dwuskładnikowe. Zalecane są substancje jak metkonazol, tebukonazol, prochloraz oraz protiokonazol które specjalizują się w zwalczaniu chorób kłosa, ale mają również wysoką skuteczność na pozostałe występujące choroby.

Zobacz program ochrony fungicydowej zbóż https://ciechagro.pl/pl/fungicydy

wstecz