Porady eksperta

Zaprawianie materiału siewnego
podstawą ochrony zbóż przed patogenami

Liczba produktów do zaprawiania materiału siewnego w najbliższym czasie zmniejszy się i będzie to spowodowane wycofaniem ze sprzedaży produktów zawierających substancję aktywną tiuram. W 2020 r. nie będzie można już stosować dobrze znanych i sprawdzonych zapraw SAROX 500 FS, Zaprawy proszkowej SAROX 75 WS i SARFUN DUO 515 FS, dlatego jako alternatywę godną uwagi firma CIECH Sarzyna oferuje zaprawę BELTONE 25 FS. Zaprawa zawiera bardzo dobrze znaną i cenioną substancję aktywną tritikonazol, która wykazuje bardzo dobre działanie w kierunku zwalczania szerokiego spektrum chorób.

Poprzez zaprawianie materiału siewnego eliminuje się choroby przenoszone z materiałem siewnym, które nie mogą zostać zwalczone w inny sposób np. przy pomocy zabiegów fungicydowych nalistnych. Do tych chorób należy zaliczyć takie, które mogą całkowicie zniszczyć plantację w początkowym okresie wzrostu - pleśń śniegową, zgorzel siewek oraz rozwijające się w trakcie wzrostu i rozwoju rośliny. Do chorób rozwijających się w trakcie sezonu wegetacyjnego, które możemy zwalczyć tylko w wyniku zaprawiania materiału siewnego zaliczamy śnieć cuchnącą, śnieć gładką, głownią pylącą. Zaprawienie materiału siewnego BELTONE 25 FS istotnie ograniczy występowanie tych chorób na plantacji zbóż.

Jedną z ważnych cech zapraw stosowanych w gospodarstwie jest potwierdzona rejestracyjnie bardzo wysoka skuteczność w zwalczaniu chorób w szerokim zakresie upraw. Daje to możliwość optymalnego wykorzystania zaprawy – BELTONE 25 FS doskonale wpisuje się w te wymagania. Produkt można stosować w pszenicy ozimej, jęczmieniu ozimym, życie ozimym, pszenicy jarej, jęczmieniu jarym i owsie w dawce od 0,15l do 0,2l na każde 100 kg ziarna. Przygotowując zawiesinę do zaprawiania materiału siewnego należy pamiętać o odpowiednim dodatku wody. Na każde 100 kg ziarna należy zastosować 400 ml wody. Przestrzeganie tej ilości wody umożliwi bardzo dobre pokrycie ziarniaków BELTONE 25, co przełoży się na wysoką jakość procesu zaprawiania.

BELTONE 25 FS oprócz wysokiej skuteczności w stosunku do chorób „typowych” wykazuje również wysoką skuteczność w stosunku do chorób liści. W uprawie jęczmienia jarego w początkowym okresie wzrostu zwalcza również pasiastość liści i plamistość siatkową, a w przypadku jęczmienia ozimego ogranicza występowanie plamistości siatkowej i rynchosporiozy zbóż.

wstecz