Porady eksperta

Zwalczanie chwastów na ściernisku

Tegoroczne lato nie rozpieszcza rolników, warunki do zbioru zbóż i rzepaku ozimego są bardzo niekorzystne. W wielu regionach kraju w ciągu zaledwie kilku dni spadło ponad 100 mm wody na 1m2. Intensywne opady deszczu spowodowały brak możliwości wjazdu na pole przez najbliższe kilka dni.

Duża dostępność wody w glebie w połączeniu z rosnącą wg prognoz temperaturą spowoduje masowe kiełkowanie nasion chwastów, których źródłem może być zachwaszczenie wtórne lub glebowy bank nasion. Kolejnym zagrożeniem są chwasty wieloletnie (np. perz zwyczajny, ostrożeń polny), które w sprzyjających warunkach intensywnie rosną i rozwijają się.

Strategia walki z chwastami rosnącymi na ściernisku po zbiorze rośliny uprawnej powinna być dobrana w zależności od ich gatunku. O ile samosiewy zbóż czy rzepaku mogą być niszczone zarówno przez zabiegi chemiczne jak i uprawki pożniwne, to rośliny rozmnażające się w sposób wegetatywny powinny być bezwzględnie zwalczane przy pomocy rozwiązań chemicznych – polecanym produktem jest np. Agrosar 360 SL. Do takich uciążliwych chwastów należy bez wątpienia zaliczyć perz zwyczajny oraz ostrożeń polny. Wykonanie zabiegów uprawowych na ściernisku, zwłaszcza jego talerzowanie, sprzyja rozprzestrzenianiu się perzu w obrębie pola. Talerze tną rozłogi i rozciągają je po polu – a każdy stanowi początek nowej rośliny.

W celu zwalczania perzu i innych chwastów rosnących po zbiorze rośliny uprawnej, a przed rozpoczęciem uprawy pożniwnej, zalecamy wykonanie zabiegu herbicydem nieselektywnym Agrosar 360 SL w dawce 4,0 l/ha. W wielu uprawach skuteczna walka z perzem możliwa jest tylko przed ich siewem, a zwalczanie w trakcie jego wzrostu bardzo często nie daje zadowalających efektów – perz dalej się rozrasta.

wstecz