Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Mniszek pospolity (TARAXACUM OFFICINALE)

Jak może nam sugerować nazwa, mniszek pospolity jest chwastem występującym dość powszechnie. Zaliczany do grona roślin wieloletnich lub dwuletnich. Występuje najpowszechniej na obszarach trwałych użytków zielonych oraz na trawnikach. Jeśli nie będzie odpowiednio zwalczany, poważnie pogarsza warunki rozwojowe dla roślin z nim sąsiadujących. Stosunkowo rzadko pojawia się na polach uprawnych, znacznie częściej na stanowiskach ruderalnych oraz w nieużytkach. Lubi gleby bogate w składniki odżywcze, z dużą zawartością azotu i potasu.

Warto odnotować, że mniszek pospolity potocznie nazywany jest mleczem. Intensywnie zakwita pomiędzy kwietniem i majem. Łodygi rośliny rosną na wysokość do 30 centymetrów, a cechą charakterystyczną są kwiaty o żółtej barwie. Dla najlepszych efektów zwalczanie warto rozpocząć, gdy dają o sobie znać pierwsze liście. Oprysk z wykorzystaniem herbicydów daje dobre skutki, ponieważ substancje aktywne uszkadzają system korzeniowy chwastu.

StosowanieZwalczanie
Boiska, pola golfowe, trawniki Chwastox Nowy Trio 360 SL
Tereny ruderalne, nieużytki Agrosar 360 SL
Ścierniska