Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Poziewnik szorstki (GALEOPSIS TETRAHIT)

Klasyfikowana jako roślina jednoroczna i jara. Poziewnik szorstki rzadko pojawia się w uprawach polowych. Rośnie natomiast placowo na obszarach podmokłych, zacienionych i na glebach zasobnych w azot. Wschód wiosną i na początku lata. W największym stopniu zachwaszcza zboża jare oraz kukurydzę. Najczęściej nie przerasta łanu, jednakże znacząco zwiększa jego biomasę. Utrudnia procesy przewietrzania i zasychania, więc przy dużej presji może utrudnić zbiór i ograniczyć plony.

Poziewnik szorstki zakwita pomiędzy czerwcem a październikiem. Osiąga wysokość do jednego metra, a jego łodyga jest pokryta dużą ilością kujących włosków. W ziołolecznictwie ceniony jako łagodny środek moczopędny i odkażający przewód pokarmowy. Zwalczanie metodami mechanicznymi może przynosić skutek – zwłaszcza koszenie we wczesnej fazie rozwoju. Dla lepszej efektywności warto skorzystać z herbicydów. Oprysk właściwie dobranym preparatem pozwala pozbyć się poziewnika z terenów uprawnych.

StosowanieZwalczanie
Zboża Wiosna
Chwastox Extra 300 SL, Chwastox 750 SL, Ambasador 75 WG

Potrzebujesz
porady specjalisty?

Skontaktuj się z nami

Tel. 515 078 882