Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Wierzbownica gruczołowata (EPILOBIUM CILIATUM)

Sporym problemem dla rolników może być wierzbownica gruczołowata. Jest byliną, znacznie rzadziej występuje jako roślina dwuletnia bądź jednoroczna. Posiada charakterystyczne lancetowate liście, z gruczołowatym pikowaniem na obrzeżach. Uwagę zwracają również kwiaty barwy lilioworóżowej. Bardzo rzadko pojawia się w uprawach polowych – w gruncie rzeczy nie jest w nich spotykana. Może się jednak pojawić na obszarze nieużytków, a także w sadach drzew i krzewów owocowych.

Wierzbownica gruczołowata dobrze czuje się zarówno na terenie suchym, jak i wilgotnym. Jest to chwast trudny w zwalczaniu, wykazujący wysoką odporność na działanie preparatów chemicznych. To powoduje, że jego eliminacja z sadu może się okazać dużym wyzwaniem. Eksperci zalecają stosowanie sporej dawki herbicydów, które należy odpowiednio dobierać. Obfity oprysk może być w takiej sytuacji skuteczny, należy jednak liczyć się z koniecznością jego powtórzenia.