Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Gorczyca polna (SINAPIS ARVENSIS)

Relatywnie łatwym w zwalczaniu chwastem jest gorczyca polna, zaliczana do jarych roślin jednorocznych. Eliminacja przebiega bez większych problemów w przypadku zbóż ozimych, kukurydzy oraz buraków cukrowych. Nieco gorzej w odniesieniu do rzepaku ozimego. Rozwija się najlepiej na glebach ciężkich i gliniastych, bogatych w azot oraz wapń. Warto odnotować, że nasiona gorczycy polnej mogą kiełkować w ziemi nawet kilkadziesiąt lat. Oprysk za pomocą herbicydów jest jak najbardziej wskazany, jednak powinien być zaplanowany tak, aby nie wpłynął ujemnie na stan upraw. Poza tym należy wziąć pod uwagę także inne środki zapobiegające rozwojowi szkodnika.

Gorczyca polna nie będzie rozwijać się wśród roślin uprawnych, jeśli hodowcy zadbają o jakość materiałów siewnych, a także o eliminowanie chwastów bytujących na przydrożach i miedzach. To istotne elementy profilaktyki, zalecane na podstawie wieloletnich doświadczeń.

StosowanieZwalczanie
Pszenica ozima Ambasador 75 WG, Agrosar 360 SL
Rzepak ozimy Agrosar 360 SL
Rzepak ozimy Agrosar 360 SL