EN

MARUNA BEZWONNA / NADMORSKA

Rodzina: astrowate (Asteraceae), dawniej złożone (Compositae)

Nazwy ludowe i potoczne: dziki rumianek, rumianek bezwonny, rumianek większy

Charakterystyka botaniczna: roślina jednoroczna, jara, zimująca, nie wymaga jarowizacji, często dwuletnia, na stanowiskach trwałych może zachowywać się jak bylina. Jeden z najczęściej spotykanych chwastów wszystkich stanowisk glebowych.


MORFOLOGIA


Siewka: część podliścieniowa (hipokotyl) nieowłosiona, do 1 cm długości, grubości 0,5 mm, zielona. Liścienie zielone, eliptyczne, nieowłosione, długości 3–4 mm i szerokości 0,5–1 mm. Ogonek liścienia 0,5 mm lub liścienie siedzące.

Rozeta: epikotyl nierozwinięty, liście nad liścieniami tworzą rozetę, w której pierwsze z nich są trójdzielne, na klinowatych ogonkach lub siedzące. Kolejne liście w rozecie pojedynczo pierzaste, z większą łatką na szczycie. Starsze liście rozetowe podwójnie pierzaste, o równowąskich i zaostrzonych łatach.

Łodyga: owalna w przekroju, żeberkowana, naga. Osiąga wysokość do 80 cm (zwykle 20–60 cm).

Liście na łodydze: mięsiste, żywozielone, 2–3-krotnie pierzastosieczne, o równowąskich, długich i cienkich łatkach. Na łodydze ustawione naprzemianlegle.

Korzeń: wrzecionowaty, stosunkowo cienki, ale silnie rozgałęziony, czasem tworzy liczne korzenie boczne i tzw. brodę korzeniową. Sięga do ponad 30 cm głębokości.

Kwiaty: zebrane w pojedyncze koszyczki na długiej szypule. Koszyczki o średnicy 15–40 mm. Kwiaty na koszyczku ustawione na wypukłym, stożkowatym, wewnątrz pełnym dnie. Kwiaty zewnętrzne, języczkowe (od kilku do ponad 20 szt.), białe. Kwiaty rurkowe złocistożółte.

Owoc: niełupka, długości ok. 2 mm, trójgraniasta, bez puchu kielichowego.


SZKODLIWOŚĆ


Progi szkodliwości: dla zbóż: 3–10 szt./m2. Jeden z najważniejszych chwastów zbóż, rzepaku, ziemniaka, buraka i strączkowych. Zachwaszcza także ścierniska i grunty odłogowane, gdzie wyczerpuje glebę z wody i jest źródłem nasion. Jeden z najgroźniejszych chwastów upraw łanowych, szczególnie ozimin, ale także jarych. Siewki wiosenne występują często także w uprawach szerokorzędowych.
Preferuje gleby wilgotne, próchniczne i gliniaste.

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

Marunę, często nazywaną rumianem lub rumiankiem, charakteryzuje brak zapachu. Cechę tę można łatwo wykorzystać w rozpoznawaniu gatunku – wystarczy rozetrzeć fragment rośliny między palcami – jeśli nie wyczuwamy charakterystycznego rumiankowego zapachu, to mamy do czynienia najprawdopodobniej z maruną nadmorską. Co ciekawe, mimo pokrewieństwa z rumiankiem i rumianem, występują różnice we wrażliwości tych gatunków na herbicydy.

Stosowanie Zwalczanie
Zboża ozime Faworyt 300 SL, Chwastox Turbo 340 SL, Hukkata 500 SC, Chwastox Nowy Trio 390 SL, Toscana Top 75 WG
Zboża jare Chwastox Turbo 340 SL, Chwastox Nowy Trio 390 SL
Rzepak Faworyt 300 SL
Kukurydza Nikosar 060 OD, Kornic 060 OD, Tezosar 500 SC, Halvetic
Uprawy sadownicze Halvetic
Inne uprawy Halvetic
Burak cukrowy Faworyt 300 SL
Ściernisko Halvetic

Stosowanie/Zwalczanie