Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Gwiazdnica pospolita (STELLARIA MEDIA)

Mocno konkurencyjnym chwastem jest gwiazdnica pospolita. To jednoroczna roślina jara, świetnie przystosowana do zimowania. Jej rozwój w toku sezonu wegetacyjnego jest w zasadzie nieprzerwany i może trwać do trzech pokoleń. Gatunek silnie płożący, tworzy zwarte i mocno zagęszczone runo. Największą konkurencyjność wykazuje wobec roślin uprawnych w początkowym okresie rozwoju. Radzi sobie dobrze praktycznie we wszystkich typach gleb, a zwłaszcza bogatych w azot. Jeśli miesiące letnie są ciepłe i wilgotne, należy liczyć się ze znaczną uciążliwością, a co za tym idzie wzrostem zagrożenia.

Gwiazdnica pospolita jest chwastem raczej podatnym na działanie preparatów chemicznych. W sprzedaży znajduje się wiele środków, które mają potwierdzoną skuteczność w jej zwalczaniu. Roślina nie będzie stanowić problemu, o ile oprysk zostanie przeprowadzony prawidłowo – we właściwym momencie i z użyciem dedykowanej mieszanki.

StosowanieZwalczanie
Zboża


Jesień
Opal 500 SC
Wiosna
Saroksypyr 250 EC, Ambasador 75 WG, Aloksypyr 250 EC,
Chwastox Nowy Trio 540 SL, Chwastox Turbo 340 SL, Chwastox D 179 SL