Atlas chwastów

Skuteczna ochrona upraw rozpoczyna się od właściwego rozpoznania agrofagów. Zobacz opisy i galerię zdjęć chwastów najczęściej występujących w uprawach rolniczych i zaplanuj najlepszą ochronę dla Twoich plonów.

Owies głuchy (AVENA FATUA)

W zbożach jarych często występuje owies głuchy. Rzadziej pojawia się w zbożach ozimych. Jest rośliną jednoroczną, jarą i nie wykazuje tendencji do zimowania. Spotykany jest także w uprawach roślin okopowych, na obrzeżach pól, stanowiskach ruderalnych i w różnego typu nieużytkach. Preferuje gleby bogate w azot i wapń o wysokiej wilgotności. Największe zagrożenie stanowi z punktu widzenia upraw zbóż – również z racji tego, iż zanieczyszcza plony. Skutkuje to często znaczącym spadkiem ich jakości i uniemożliwia zyskowną sprzedaż.

Owies głuchy jest bardzo ekspansywny. Wysiew nawet niewielkiej ilości nasion może powodować, że w roku następnym uprawa będzie przez niego zdominowana. Szacuje się, że już około 40-50 sztuk na metr kwadratowy zmniejsza właściwy plon o połowę. Roślina jest zdolna krzyżować się z owsem uprawnym. Trudno ją zwalczyć, więc oprysk powinien zostać wykonany bezzwłocznie, właściwie dobranym herbicydem.